LAJME / E Premte 3 Maj 2019, 21:09

12 metoda të shkëlqyera për të mbajtur pleshtat, milingonat dhe buburrecat jashtë nga shtëpise suaj

Pleshtat, milingonat dhe buburrecat janë dëmtuesit e zakonshëm të familjes. Ka shumë produkte që pretendojnë se vrasin këto krijesa te bezdisshme, por shumica e tyre janë të mbushura me kimikate të ashpra, qekërkojnë që të largoheni nga shtëpia juaj për disa ditë ose të lini një mbetje toksike në qilimin që nuk dëshironi qe fëmijët tuaj ose kafshët shtëpiake të luajnë. Në vend të kësaj, një numër i mjeteve juridike më të sigurta në shtëpi mund të heqin qafe pleshtat, milingonat dhe buburrecat duke përdorur produkte të zakonshme shtëpiake dhe praktika të mira higjienike. Tregoni vëmendje për 12 metoda të mrekullueshme:

1. Përdorni detergjent për larjen e enëve kundër pleshtave. Është si helm i lëngshëm në pleshtat, sipas mjeteve juridike të shpejta në shtëpi. Mundohuni të lani duart tuaja me detergjent, i cili do të pastrojë leshin dhe do të vrasë çdo plesht. Është mirë që të përdorni një formulë natyrale dhe të provoni fillimisht një zonë të vogël, pasi disa kafshë kanë lëkurë të ndjeshme.

Së dyti, bëni një kurth pleshti duke derdhur lëngje për larjen e enëve në një tas ose pjatë shumë të cekët. Flakët janë tërhequr në dritë, kështu vendosni një qiri në mes ose mbajeni nën një llambë; mbi një javë apo më shumë, duhet të shihni pleshtat duke u bllokuar në lëngun e trashë.

2. Lani dhe ajrosni ? gjithçka. WikiHow shpjegon se për të hequr qafe pleshtat, ju duhet të hiqni qafe vezët dhe larvat e tyre, kështu që kaloni një ditë duke larë gjithçka në shtëpinë. Hidhni të gjithë shtratin tuaj, mbulesën e banjos, rrobat në makinë larëse, duke i kushtuar vëmendje të veçantë batanieve ose jastëkave të preferuar të kafshës suaj.

Nëse keni një kafshë dhe problemi i pleshtit ka qenë i keq, mund të jetë me vlerë duke hedhur shtratin e tij e duek marrë një të ri, meqë pleshtat i vendosin vezët e tyre në mbushje, si dhe mbulesën. Tjetër, ajrosni shtëpinë tuaj tërësisht dhe të jetë i sigurt për të marrë në të gjitha ato pika të errëta; pleshtat duan të jetojnë në zona që nuk marrin shumë rrezet e diellit.

3. Sillni qilimin tuaj. Sipas Rapid Remedies Home, një shtresë e kripës do të dehidratojë dhe do të vrasë pleshtat që jetojnë në qilimin tuaj. Përdorni kripë të imët, dhe spërkatni një shtresë bujare mbi të gjithë qilimin tuaj. Lëreni atë për një ose dy ditë ose për aq kohë sa të mundeni, dhe pastaj të fshini plotësisht.

4. Bëni një llak natyral të pleshtit. Pasi të keni kontrolluar popullatën fillestare të pleshtave duke përdorur hapat e mësipërm, bëni produktet tuaja natyrale për të mbajtur pleshtat larg. Mjetet juridike të shpejta në shtëpi listojnë disa receta natyrore duke përfshirë vajin e rozmarinë dhe vajin e citronelës. Asnjëra nga këto nuk përmban ndonjë kimikat të ashpër dhe është i sigurt për t?u përdorur rreth shtëpisë, por kini kujdes që të mos përdorni vajin ose pluhurin e rosemarit në mace; mund të ketë një reagim të kundërt.

5. Ndaloni milingonat me prodhime shtëpiake. Harrojini kimikatet e ashpra që gjithashtu mund te shkaktojne zjarr ne shtëpinë tuaj!

6. Krijoni kurth per milingonat. DIY Natural sugjeron të bësh një karrem shtëpiak duke përzier 1 pjesë boraks me 3 pjesë sheqer pluhur. Sheqeri tërheq milingonat, dhe boraksi i helmon ato. Milingonat do të mbajnë helm në shtëpi dhe do të zhdukin koloninë. Ju gjithashtu mund të bëni një kurth milingonash duke derdhur pak mjaltë në një pjatë të cekët. Milingonat tërhiqen nga sheqeri, por mbesin të mbërthyer dhe nuk mund të kthehen.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

7. Gjeni folen e milingonave. Kini kujdes: Disa milingona janë agresivë dhe kanë kafshime të dhimbshme! Ata po ashtu luajnë një rol të rëndësishëm në sistemin tonë ekologjik, prandaj vetëm shkatërroni fole nëse metodat e tjera kanë dështuar. Hidh ujë të vluar në pikën hyrëse të folesë; ajo do të rrjedhë nëpër tunele dhe do të vrasë koloninë. Ju gjithashtu mund të përdorni një zgjidhje të vajit të kamfurit dhe shpirtrave të metilizuar, sipas WikiHow. Qëllimi juaj duhet të jetë vrasja e mbretëreshës, e cila është përgjegjëse për riprodhimin në koloni.

8. Ngordhni. Buburrecat nuk mund të jetojnë për më shumë se një javë pa ujë, sipas WikiHow, prandaj sigurohuni që të mos keni ndonjë rrjedhje në shtëpinë tuaj. Në këtë mënyrë ata do të jenë më të prirur për të gërshetuar në ndonjë karrem të lëngshëm që ju lini jashtë për ta. E njëjta gjë vlen edhe për ushqimin: Sigurohuni që kuzhina juaj të jetë krejtësisht e pastër, pa thërrimet ose ushqimet e ushqimit kudo. Roaches love grease, kështu që japin atë stovetop një fshij të plotë.

9. Ndaloni buburrecat. Ashtu si me milingonat, ka kimikate dhe aroma natyrale qëbuburrecat nuk mund të qëndrojne. Home Remedies Care liston disa prej tyre, duke përfshirë gjethet e gjirit, vajin e mentes, Listerine, kedri, kastravec dhe limon. Përzierni zgjidhjet tuaja dhe lëreni në zonat e prekura të shtëpisë tuaj për të mbajtur larg roaches.

10. Përdorni kurth artificial. Ka shumë lloje të kurthesh në dyqan, por gjithashtu mund të bëni vetë. WikiHow detajon një recetë duke përdorur acid borik, miell dhe sheqer. Kjo metodë zgjat disa javë për të punuar, dhe ju duhet të vrisni disa breza buburrecash para se numrat të bien në mënyrë të konsiderueshme, por është efektive nëse jeni i duruar.

11. Bëni spay-n tuaj. Si? Thjesht duke përdorur sapun dhe ujë. Spërkoni përzierjen drejtpërdrejt mbi buburrecat. Ajo formon një shtresë mbi predhat e tyre, duke i mbytur ato në mënyrë efektive. Kjo metodë punon shpejt dhe nuk kërkon ndonjë kimikate të dëmshëm, por sigurohuni që menjëherë të hiqni rrudhën sepse mund të shërohet nëse përzierja është shumë e shpejtë.

12. Bëni një grackë. Buburrecat kane nevojë për ujë, kështu që ata do të shkojnë në gjatësi të mëdha për të marrë atë. Pjesërisht mbushni një kavanoz me ujë dhe vendosni aty ku keni parë buburreca të shpeshta. Ata do të ngjiten në ujë dhe nuk do të jenë në gjendje të kthehen. WikiHow gjithashtu ju tregon se si të bëni një ?kurth të madh të shisheve sode? bazuar në të njëjtin parim. Provoni të vini në terren kafe me ujë; buburrecat janë tërhequr në kafe.

Një infektim i keq është një rrezik për shëndetin, dhe në një moment mund t?ju duhet të përdorni një llak lëngjesh kimike ose bombë insekticide, ose edhe telefononi profesionistët. Por provoni këto mjete natyral në shtëpi së pari; ata janë më të mirë për familjen tuaj, kafshët tuaja dhe mjedisin