SHËNDET / E Shtunë 23 Korrik 2022, 20:08

Vapa nuk ju lë të filni? 10 këshilla për një gjumë të qetë në këtë verë përvëluese

Mbrëmjet e verës mund të jenë të mrekullueshme, derisa vapa është e durueshme dhe nuk na pengon përpjekjet për një gjumë të qetë.

Sipas ekspertëve, temperatura ideale e dhomës për të fjetur është midis 16 dhe 21 gradë Celsius, ku truri ka një temperaturë pak më të ulët se pjesa tjetër e trupit.

“Një gjumë i mirë i qetë është i rëndësishëm për procesin fizik dhe mendor të shkarkimit dhe “riparimit” që trupi ynë ka nevojë,” shpjegon ekspertja e gjumit Dr. Nerina Ramlakhan.

Me rritjen e temperaturës së planetit gradualisht duke çuar në vera më të nxehta dhe krizën energjetike që frenon përdorimin e kondicionerëve, një gjumë i mirë në netët e nxehta të verës duket si një utopi.

Por ka gjithmonë gjëra të vogla që mund të bëjmë për të shijuar një gjumë të qetë edhe në netët më të ngrohta:

Ushtrohuni herët në mëngjes në vend të pasdites vonë në mënyrë që trupi juaj të ketë kohë të shkarkohet dhe të ketë një temperaturë normale në mbrëmje.
Bëni dush para se të shkoni në shtrat me ujë të ngjashëm me temperaturën e ambientit. Shmangni dushin e ftohtë pasi kjo e detyron trupin tuaj të rrisë temperaturën për të përballuar ndjesinë e të ftohtit.
Mbani gjithmonë një shishe me ujë të ftohtë në komodinën tuaj që mund ta spërkatni në fytyrë, qafë dhe në pjesën e pasme të gjunjëve për të qëndruar të freskët.
Flini vetëm! Në netët e ngrohta, është më mirë të flini vetëm pasi kjo redukton nxehtësinë e emetuar në dhomë.
Zgjidhni shtrat të ftohtë ,idealisht pambuk, si dhe veshje minimale të mbrëmjes për të reduktuar djersitjen.
Mbani dritaret dhe perdet e mbyllura gjatë një dite të nxehtë, duke parandaluar hyrjen e nxehtësisë në dhomën e gjumit.
Hani vakte të lehta gjatë ditës duke shmangur shumë proteina, të cilat e shtyjnë trupin të rrisë shkallën e metabolizmit dhe në këtë mënyrë të rrisë temperaturën e trupit.
Fikni të gjitha pajisjet elektrike në dhomën e gjumit disa orë para se të flini, pasi ato rrisin gjithashtu temperaturën e dhomës.
Vendosni një tas me ujë akulli përpara ventilatorit për të krijuar një valë të ftohtë ajri.
Aplikoni locion trupi pas diellit, të cilin e keni mbajtur më parë në frigorifer, në të gjithë trupin. Locioni i ftohur do të ftohë lëkurën tuaj për një kohë të gjatë. /abcnews.al