SHËNDET / E Mërkurë 4 Janar 2023, 21:09

Si të hiqni pikat e zeza nga fytyra

Pikat e zeza janë një nga format më të zakonshme dhe më të bezdisshme të akneve. Pikat e bardha janë gjithashtu pore të bllokuara ose gjëndër flokësh, por ato janë të bllokuara dhe nuk ekspozohen ndaj ajrit, gjë që shpjegon ngjyrën dhe pamjen e tyre të ngritur.

Ndërsa është plotësisht e mundur të pastroni lëkurën dhe të hiqni qafe pikat e zeza, ato mund të formohen përsëri nëse nuk ndiqni udhëzimet specifike për pastrimin e fytyrës. Pikat e zeza zhduken, por poret janë ende aty dhe mund të bllokohen përsëri.

Fjala “retinoids” është një term ombrellë nën të cilin gjenden të gjitha derivatet e vitaminës A. Më i njohuri deri më tani është retinoli, i cili karakterizohet nga shumë njerëz si “mrekullia e kujdesit të lëkurës”. Specialistët rekomandojnë shpesh retinoidet për pacientët që kanë puçrra dhe pika të zeza. Acidi retinoik, ose tretinoina, është i shkëlqyeshëm për rritjen e qarkullimit të qelizave, heqjen e lëkurës së vdekur, reduktimin e prodhimit të sebumit dhe tkurrjen e poreve. Bisedoni me dermatologun tuaj për të gjetur retinoidin e duhur për ju.

Shmangni produktet që bllokojnë lëkurën

Kushdo që ka pika të zeza duhet të shmangë kremrat e rëndë të fytyrës dhe hidratuesit. Në vend të kësaj zgjidhni një locion të lehtë. Kur bëhet fjalë për grimin, zgjidhni edhe produkte që nuk mbyllin poret. Një hidratues me ngjyrë të lehtë mund të jetë më i mirë se një bazë e fortë, për shembull.

Pastrimi i pikave të zeza në shtëpi është i ndaluar, pasi mund të çojë në plagë. Konsultimi me një specialist të kujdesit të lëkurës mund të jetë i dobishëm.

Jini të zellshëm me kujdesin e fytyrës

Kjo do të thotë të mbani të pastra furçat e grimit, të mos prekni fytyrën dhe të bëni pastrim të shpeshtë të fytyrës. Dhe mbani mend: gjithmonë heqim grimin para gjumit. Ju gjithashtu mund të provoni një maskë për fytyrën, gjithmonë sipas udhëzimeve të dermatologut tuaj.