LAJME / E Mërkurë 15 Maj 2024, 01:01

E trishtë! Mbyll sytë përgjithmonë fituesja e çmimit Nobel (Emri)

Ndërron jetë në moshën 92-vjeçare, autorja kanadeze Alice Munro, fituese e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2013. Munro shkroi tregime të shkurtra për më shumë se 60 vjet, shpesh duke u fokusuar në jetën në Kanada rurale.Ajo vdiq në shtëpinë e saj në Port Hope, Ontario të hënën mbrëma, ndërsa vdekjen e kanë konfirmuar familja dhe botuesi i saj. Gjithashtu Munro shpesh krahasohej me shkrimtarin rus Anton Chekhov për depërtimin dhe dhembshurinë e gjetur në tregimet e saj.

"Alice Munro është një thesar kombëtar një shkrimtare me thellësi të madhe, ndjeshmëri dhe humanizëm, vepra e së cilës lexohet, admirohet dhe vlerësohet nga lexuesit në të gjithë Kanadanë dhe në mbarë botën," tha Kristin Cochrane. 

Përparimi i saj i parë i madh erdhi në vitin 1968, kur koleksioni i saj i tregimeve të shkurtra, Dance of The Happy Shades, për jetën në periferi të Ontarios perëndimore, fitoi nderin më të lartë letrar të Kanadasë, Çmimin e Guvernatorit të Përgjithshëm. Ishte i pari nga tre çmimet e Guvernatorit të Përgjithshëm që do të fitonte gjatë jetës së saj.

Munro ka botuar trembëdhjetë koleksione tregimesh, si dhe një roman, Jetët e vajzave dhe grave dhe dy vëllime me tregime të zgjedhura. Në vitin 1977, revista New Yorker publikoi një nga tregimet e Munro, Royal Beatings, bazuar në dënimet që ajo mori nga babai i saj kur ishte e re.