SHËNDET / E Premte 18 Gusht 2023, 02:02

7 arsyet që me siguri nuk i dini/ Ja pse pizhamat e gjumit nuk duhen veshur për 2 netë me radhë

Pizhamet janë një ndër gjërat që ndikojnë në cilësinë e gjumit.

 

Bright Side raporton se burrat i ndërrojnë pizhamat e gjumit çdo 13 netë, ndërsa gratë zakonisht presin 17 netë për të hedhur pizhamet e tyre për t’i larë.

Ndërsa zvarritja në shtrat me një komplet pizhame të veshur mirë mund të duket e padëmshme, por mund të ketë disa pasoja alarmante.

1. Jeni duke fjetur në një mjedis jo të shëndetshëm.

 

Pizhamet shtrihen në lëkurën tuaj. Nëse mbani të njëjtën copë pëlhure vazhdimisht, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës mund të fillojnë të grumbullohen në veshjet tuaja. Edhe nëse i lani rregullisht shtratin tuaj, ai nuk do të qëndrojë i freskët për shumë gjatë, sepse është në kontakt të drejtpërdrejtë me rrobat e natës të palara. Veshja e të njëjtave pizhame natë pas nate mund të shkaktojë infeksione që mund të jenë të vështira për t’u trajtuar.


2. Ju mund t’i transferoni mikrobet në veshje të tjera.


Kur vendosni pizhamet tuaja në lavatriçe, bakteret në të mund të kalojnë te të gjitha rrobat e tjera në lavatriçe. Nëse i keni veshur rrobat e natës për 2 javë rresht, larja nuk do të jetë në gjendje të heqë qafe shumicën e mikrobeve dhe ato do të transferohen në rroba të tjera që vijnë në kontakt me lëkurën.

 

3. Ndikon në cilësinë e gjumit.


Ashtu si çarçafët e krevatit të pastruara rishtazi mund t’ju japin një ndjenjë  relaksi , gjumi me rroba nate të pastër ju bën të ndiheni të freskët. Zvarritja në shtrat me pizhame të djersitura mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës nëse ndjeni kruarje.


4. Mund të përkeqësojë alergjitë tuaja.

Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit ose keni çrregullime të tjera të frymëmarrjes, gjumi me pizhame të vjetra mund të shkaktojë dëme serioze. Marimangat e pluhurit hanë thekonet e lëkurës së vdekur, kështu që ato tërhiqen nga dysheku dhe rrobat e natës , duke shkaktuar probleme me frymëmarrjen. Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit, është më mirë të ndërroni pizhame të paktën çdo natë.


5. Mund t’ju japë akne.

Kur nuk i ndërroni rrobat e natës, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në pëlhurë. Gjatë natës, ajo shtypet kundër poreve tuaja, duke i bllokuar ato dhe duke shkaktuar çarje. Kur djersitni në gjumë, pizhamet tuaja thithin djersën, duke shkaktuar puçrra .


6. Ka erë të keqe.

 

Veshjet tuaja të natës thithin djersën, duke krijuar një mikroklimë të përsosur për bakteret. Ata lulëzojnë në vende me lagështi dhe të errët, duke krijuar erëra të këqija dhe duke ju shqetësuar gjumin.


7. Mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar.


Kur vishni të njëjtat pizhame natë pas nate, sistemi juaj imunitar po lufton vazhdimisht kundër mikrobeve, komplikimeve të frymëmarrjes dhe alergjive. Të gjithë këta faktorë mund të dobësojnë mbrojtjen e trupit tuaj, duke e bërë më të vështirë mbrojtjen tuaj nga viruset.


Sa shpesh i ndërroni pizhamet? Cila ka qenë koha më e gjatë që keni veshur rrobën e natës para se t’i lani?/Brightside