SHËNDET / E Diel 18 Prill 2021, 21:09

Laksativi natyral që do t’iu pastroj zorrët dhe do t’iu bëj të largoni 1 kg në ditë : Ja sa lehtë pregatitet

Ka shumë il’açe që ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi ynë. Megjithatë, disa il’açe natyrore janë shumë më efektive dhe nuk kanë efekte anësore.

Kumbullat e thara janë jashtëzakonisht të larta në fibra dhe janë të njohura si laksativ të shkëlqyer natyrorë. Përbërësit e nevojshëm për të bërë laksativ natyrorë janë:

5 gota me ujë të zier,


1 filxhan (150g) hurma arabie,

1 filxhan (150g) kumbulla të thara,


Përgatitja e këtij ilaçi plotësisht natyral dhe shumë efektiv është shumë i thjeshtë dhe i shpejtë. Në një enë me ujë të zi er, fusni hurmat e arabisë edhe kumbullat e thata, të cilat I keni prerë më parë në copa të vogla.

 

Lere të zihet për rreth 15 minuta deri sa të minimizohet dhe përzierja juaj shëruese është e gatshme për konsum. Ju duhet të hani këtë përzierje në mëngjes. Kombinoje me gjithçka (kos, drithëra, një copë bukë, gojëmjaltë etj).

Sugjerime shtesë:

Pini shumë ujë, gjithashtu, uji me limon vepron shumë mirë kundër kapsllëkut.

Mund të bëni pozicione specifike të yogas, ose të pini çaj nga gjethet e senës. Vetëm mos harroni se ju duhet të rrisni fibrat në ushqimin tuaj të përditshëm, ju lutemi na ndihmoni që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë. Faleminderit për mirkuptimin SHQIPE.