SHËNDET / E Enjte 8 Prill 2021, 11:11

Çdo Dit Vendojeni Nën Gjuhë Pak Nga Kjo Përzierje Magjike Që Përgatitet Në Shtëpi Për 1 Minutë Dhe Do Të Befasoheni Nga Përfitimi Shëndetësor Që Do Të Keni

Pavarësisht se sa vjeç janë, njerëzit pothuajse çdo ditë ankohen: “Jam shumë i/e lodhur!”

Njerëzit duhet të bëjnë 8 orë gjumë gjatë natës, por shumica e tyre bëjnë mesatarisht 6-7 orë. Edhe pse kjo nuk tingëllon si një ndryshim i madh, ai mund të ketë një efekt të madh në trupin tuaj.

Trupit tuaj i duhen 8 orë gjumë për të rimbushur. Shumë njerëz mendojnë se kafeina mund të zëvendësojë gjumin e humbur, por definitivisht nuk mundet! Mund t’ju forcojë për një periudhë të shkurtër kohe, por pastaj do ndiheni sërish shumë të lodhur.

Fikja e TV dhe largimi nga kompjuteri një orë para se të shkoni në shtrat mund të jetë gjithashtu një ndihmë e madhe. Ato e mbajnë funksionimin e trurit tonë në një nivel të lartë dhe na duhet kohë për tu qetësuar para se të flemë gjumë.


Fatmirësisht, ekziston një ilaç natyral për privimin nga gjumi që shumë njerëz tashmë kanë në kuzhinën e tyre. Përbërësi sekret i këtij ilaçi? Kripë e deti Himalayan.

Kripa e detit ndihmon gjëndrat tona veshkore të luftojnë sëmundjet dhe madje mund të ndihmojnë me humbjen e peshës.

Mund të ndihmojë me depresionin duke rregulluar nivelet e serotoninës në tru. Ndihmon gjithashtu në rregullimin e melatoninës, e cila është thelbësore për gjumin.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kombinoni 5 lugë çaji mjaltë të papërpunuar, organik me 1 lugë çaji kripë deti Himalayan në një kavanoz. Pastaj, vendosni një sasi të vogël të kësaj përzierje nën gjuhën tuaj përpara se të shkoni në shtrat.