LAJME / E Martë 3 Tetor 2023, 20:08

Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!

Disa prej tyre postuan në mediat sociale pamje të makinave që goditeshin nga gurët, por frika më e madhe e tyre nuk ishin luhatjet e tokës. Tërmeti vetë nuk shkaktoi të lënduar apo dëme të mëdha, por njerëzit druheshin se ai mund të ishte thjesht preludi i një shpërthimi vullkanik.

Zona përreth vullkanit në Campi Flegrei, që për herë të fundit llogaritet të ketë shpërthyer në 1538, ka qenë skenë e një rritjeje shqetësuese të aktivitetit sizmik ditët e fundit me një sërë lëkundjesh të tokës. Rreth gjysmë milioni njerëz jetojnë në rajonet përreth tij, e të gjitha ata do të ishin në rrezik të madh në rast të një shpërthimi. Tërmeti vjen në një kohë kur në muajin qershor, Instituti Kombëtar Italian i Gjeofizikës e Vullkanologjisë si dhe Kolegji Universitar i Londrës dolën me pohimet se vullkani po shkonte drejt ‘pikës së riaktivizimit dhe një “situate jashtëzakonisht të rrezikshme’.

Tërmeti i magnitudës 4.2 ishte më i forti që ky rajon ka parë në 40 vjet. Epiqendra e tij ishte në një thellësi prej gati 3 kilometrash, diku mes Napolit dhe Pozzuolit. Ekspertët paralajmërojnë mbi mundësinë që në një të ardhme të afërt, në zonë të ketë tërmete të tjera, edhe më të fuqishme se kaq.