SHËNDET / E Mërkurë 13 Tetor 2021, 20:08

Ja përse duhet ta mblidhni hithrën, shëron këto 6 sëmundje nga të cilat vuajnë shumica e shqiptarëve


Nuk ka KUR ( ILAQ ) më të mirë natyrale/ Ja përse duhet ta mblidhni hithrën, shëron këto 6 sëmundjee nga të cilat vuaajnë shumica e shqiptarëve

Nuk ka iilaç natyral më të mirë se hithra e re. Hithra është e pasur me vitamina A, B2, C, D dhe K dhe përmban lëndë ushqyese të tilla si antii oksiidantë, amiinoacidee dhe klorofiil. Gjithashtu një burim i mirë i kalciumit, kaliumit, jodit, manganit dhe hekurit.

Hithra, mbretëresha e bimëve mjekësore

Nëse keni ndonjë probleem me uriinimin, gurët në veshka, probleeme të kyçeve, hithra do t’ju ??ndihmojë. Përveç kësaj, hithra ka veti antii-inflammatoree, analgjeziike, antiirheumatiike, antiikonvulsiive dhe hiipotensiionale.

Mbledhja e hithrave:

Kur mbledhni hithrat, sigurohuni që të veshni doreza mbrojtëse. Pastaj preni majat e hithrave të reja me një thiikë të mpreehtë ose gërshërë. Vendosni hithrat e mbledhura në një shportë thurur.

Nëse jeni “dje guur” nga hithrat, kopshtarët sugjerojnë të aplikoni në lëkurën tuaj një pastë të bërë me sodë buke dhe ujë. Pas disa minutash dhimbbjaa e shkaktuar nga reagiimi i hithrës do të zhdukeet.

Përgatitja e ushqimit nga hithrat: Para se të përgatitni hithrën, duhet të derdhni ujë të valë mbi të që të mos djeegë. Pastaj përgatiteni më tej sipas recetës së dëshiruar. Këtu janë tre idee të shkëlqyera se si të përdorni hithrën e re, të rifreskoni menunë tuaj dhe të përmirësoni shëndetin tuaj:

Çaji si iilaç: Mënyra më e mirë për të bërë çaj hithre është ta zhytni hithrën në një kavanoz me ujë të ngrohtë në mbrëmje. Lëreni të ftohet, pastaj vendoseni kavanozin në frigorifer brenda natës. Kullonii çajin të nesërmen dhe pijeni kur të doni. Nëse dëshironi, mund të vendosni mjaltë në çaj për ta ëmbëlsuar.

Hithra për bukurinë dhe shëndetin:
Për të bërë vaj hithre, mbushni një kavanoz me gjethe të reja të hithrave të reja dhe hidhni sipër tyre vaj ulliri ose kokosi. Mbylleni kavanozin, pastaj lëreni në një vend me diell.
Shkundni kavanozin çdo ditë, pastaj lëreni në diell për 20 ditë të tjera. Para përdorimit, kullojeni vajin dhe vendoseni në lëkurë sipas nevojës, dhe disa herë në ditë.


JU FTOJM TE SHT.YPNI VID.EON ME POS.HT per pamjet ekzlusive