LAJME / E Enjte 22 Shtator 2022, 20:08

Gjendet trupi i avokates së zhdukur në rastin e profilit të lartë në Ekuador (fotot)

Ai identifikonte gruan si 34 vjeçarja María Belén Bernal, e cila u zhduk 10 ditë më parë kur shkoi të takonte bashkëshortin në shkollën stërvitore të policisë në kryeqytetin Quito.

Bashkëshorti i saj është i dyshuari kryesor i vrasjes, dhe tashmë është në arrati.

Vdekja e zonjës Bernal ka shkaktuar protesta në vendin ku ndodhin rreth 200 femicide në vit.

Zyrtarët thanë se trupi i saj u gjet në një kodër rreth 5 km larg kompleksit të shkollës policore.

Duke komentuar zbulimin, President Guillermo Lasso tha se lajmi sjell “dhimbje të thellë e indinjatë”, duke u zotuar se vrasja nuk do të mbetet pa ndëshkim.

Viktima ishte nënë e një djali të vogël.

Zonja Bernal u zhduk pasi hyri në impjant mesditën e 11 shtatorit.

Autoritetet kanë shkarkuar drejtorin e shkollës dhe ofrojnë $20,000 shpërblim për kapjen e bashkëshortit të zonjës Bernal, Lejtnant Germán Cáceres.

Ky i fundit u zhduk pak pasi dha një deklaratë për zhdukjen e të shoqes dhe më pas u shkarkuar nga puna si instruktor në shkollën e policisë.

Personi është objekt i kërkimeve të gjera, të nxitura nga zemërata e publikut për ngjarjen.

Vdekja e zonjës Bernal ka sjellë protesta nga të afërmit dhe grupet e mbrojtjes së grave në Quito.

Femicidi – siç quhet fenomeni i vrasjes së një gruaje për arsye të lidhura me gjininë e saj, ka shënuar rritje në Ekuador ashtu si në të gjitha vendet e botës, megjithë lëvizjet liberale për mbrojtjen apo fuqizimin e tyre.

OKB thotë se 65 në çdo 100 gra ekuadoriane kanë pësuar dhunë gjinore të paktën një herë në jetën e tyre.