KURIOZITETE / E Enjte 7 Korrik 2022, 20:08

Historia e bosit frikshëm të drogës që vdiq gjatë operacionit plastik për të ndryshuar fytyrën (FOTO)

Në këtë ditë 25 vjet më parë (7 korrik 1997), një bos i frikshëm i kartelit të drogës Amado Carrillo Fuentes - i mbiquajtur "Zoti i qiejve" vdiq pas një operacioni plastik për të ndryshuar në mënyrë drastike pamjen e tij.

Vdekja e tij mbetet një nga mënyrat më të veçanta në të cilat një bos i madh droge ka ndërruar jetë. 

I lindur më 17 dhjetor 1956 në Sinaloa, Meksikë, Amado fillimisht punoi për xhaxhain e tij Ernesto 'Don Neto' Fonseca Carrillo, në atë kohë udhëheqës i Kartelit Guadalajara.

Amado filloi të mbikëqyrte dërgesat e drogës së xhaxhait të tij dhe shpejt u ngjit në botën e krimit.

Në vitin 1993, ai vrau Rafael Aguilar Guajardo për të marrë kontrollin e përgjithshëm të Kartelit Juarez, i cili shpejt u bë një qendër e trafikut të drogës pas arrestimit të Miguel Félix Gallardo në vitin 1989, i cili deri atëherë kishte arritur të organizonte kartelet rivale të Meksikës.

Amado fitoi pseudonimin "Zoti i qiejve" pasi ishte personi i parë që mori me qira një flotë avionësh privatë për të kontrabanduar kokainë nga Kolumbia në Meksikë dhe më pas në SHBA.

Ndryshe nga bosët e tjerë meksikanë të drogës që u bënë emra dhe fytyra të njohura në vitet 1990 - si Joaquín 'El Chapo' Guzmán - Amado ishte një nga "burrat më misteriozë" të Meksikës, sipas Washington Post.

Pas vdekjes së tij, ata shkruan: "Ai jetoi në mënyrë diskrete - pa të shtëna të ashpra, pa kërcime në disko natën vonë.

"Pak foto të tij u shfaqën në gazeta ose në televizion. Ai ishte nga një racë e re, siç i pëlqente të thoshte Administrata e SHBA-së për Zbatimin e Drogës, një mbret i profilit të ulët që sillej si biznesmen."

Ai grumbulloi një pasuri prej rreth 25 milion dollarë (20.4 milion £), që nga fundi i viteve 1990 do të thoshte se ai do të bëhej një objektiv kryesor për zbatimin e ligjit.