LAJME / E Shtunë 4 Maj 2019, 20:08

Mollë dhe tërshërë, kombinimi më i shëndetshëm për një zemër të fortë

Zemra, organi që siguron oksigjen dhe gjak për çdo sistem të trupit tuaj, është motori që e bën tërë trupin tuaj të punojë! Veç trashëgimisë gjenetike, dieta juaj është një nga faktorët kryesorë që promovon shëndetin e zemrës, apo nxit problemet kardiovaskulare. Në living kemi publikuar shpesh artikuj rreth ushqimeve që pastrojnë arteriet, mbajnë zemrën të shëndetshme, por sot do t?ju tregojmë një recetë edhe më të thjeshtë: vetëm dy përbërës që bëjnë kombinimin më të shëndetëshëm për një zemër të fortë.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Mollët mund të ndihmojnë në parandalimin e veshjes së mureve të zemrës , një nga shkaqet e zakonshme të sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas Best Health, molla ?parandalon kolesterolin të vishet e të ngurtësojë muret e arteries?. Kombinimi i acidit ursolic, pektinës dhe acidit D-glucaric në mollë ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës. 1 Mollë e gjelbër,1 filxhan Ujë,3 lugë gjelle tërshërë e shtypur,Opsionale: limon, kanelle, mjaltë.

Përgatitjet: Zhytini tre lugët e tërshërës në një gotë me ujë dhe lëreni gjatë gjithë natës. Në mëngjes shtoni mollën e prerë në feta dhe shtoni pak mjaltë për t?i shtuar shije. Përziejeni derisa të përfitoni një masë homogjene dhe është gati për t?u konsumuar