LAJME / E Hënë 7 Maj 2018, 21:09

Mjeket japin Alarmin : Mos guxoni ta bëni më këtë gjë në mëngjes. Hiqni dorë menjëherë!

Zakonet e vjetra që ne kemi mezi largohen prej nesh, veçanërisht kur ato nuk janë dhe aq të mira. E ç?mund të themi për rutinën e mëngjesit, kur të gjithë jemi mësuar t?i bëjmë punët në një mënyrë të caktuar?

A është në zakonin tuaj mëngjesor të pini një filxhan me kafe apo të hani drithëra? Nëse po, kemi lajme jo dhe aq të mira për ju.

Më poshtë po ju paraqesim disa prej zakoneve nga të cilat duhet të hiqni dorë.

Kur nuk e filloni ditën me një dush ? Mirë është që çdo ditë të bëni dush në mëngjes dhe jo vetëm të lani fytyrën. Sipas një studimi të mjekëve të Harvardit, ndihmon trurin të jetë aktiv dhe të mos shqetësohet nga faktorët e jashtëm.

Dush me ujë të nxehtë ? Dushi me ujë të nxehtë qetëson dhe relakson trupin, duke ju dhënë dëshirën të futeni sërish në shtrat. Dushi i mëngjesit duhet të jetë me ujë të vakët, deri diku të freskët.

Të kontrolloni telefonin për një kohë të gjatë ? Rrjetet sociale apo emailet e punës janë arsyeja kryesore që ju bën të humbni shumë kohë në mëngjes. Kur shkoni në tualet, mos e merrni telefonin me vete, e për më tepër, mos e harxhoni kohën tuaj duke u marrë me punët e të tjerëve, por kushtojani atë vetes tuaj.

Zgjedhja e rrobave në mëngjes ? Është një torturë më vete. Më mirë do të ishte që të krijonit një vend dollapin tuaj për garderobën e veshjeve të punës, të cilat nuk do t?i përzieni me veshjet e tjera. Do ta kishit më të lehtë në mëngjes. Por nëse e keni të pamundur, zgjidheni veshjen që në darkë.

Hani drithëra ? Ato kanë shumë sheqer, i cili ju jep efektin e lodhjes në orët e para të ditës. Sipas dietologut Chelsey Amer, është më e shëndetshme të konsumoni një fetë pice, e cila ka yndyrna dhe karbohidrate, e ju jep fuqi për të përballuar ditën.

I lani dhëmbët pas ushqimeve ? Pasi konsumoni ushqim, dhëmbët tuaj janë më të ndjeshëm ndaj faktorëve të jashtëm. Asnjëherë nuk duhet ti lani ata fill pasi keni ngrënë, por 30 minuta më pas.

Pini kafe të zezë ? Kafja menjëherë pasi zgjoheni nga gjumi rrit nivelin e kortizolit në trup, duke bërë që të rritet mundësia për gjendje ankthi, apo të vuani nga gastriti. Këshillohet që kafja e parë të pihet 3-4 orë pasi jeni zgjuar.

https://www.youtube.com/watch?v=jWCOjBRCpfk