LAJME / E Hënë 21 Qershor 2021, 16:04

Temperatura deri në 42ºC në Tiranë dhe disa qytete të tjera, parashikimi për javën e ardhshme

Zyrtarisht jemi në verë dhe zyrtarisht temperaturat përvëluese janë

Sipas “Shërbimit Meteorologjik Ushtarak” edhe ditën që do të vinë do të jenë “ferr” i vërtetë. Kjo ndodh për shkak se vendi unë parashikohet të ndikohet nga një valë e të nxehtit afrikan.

Në pjesën më të madhe të territorit shqiptar pritet një mot kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të ditës. Por, nuk do të mungojnë ass vranësirat kalimtare më tepër prezente përgajtë relieveve malore në lindje të vendit.

Vranësira të cilat duke filluat nga nesër në juglindje të vendit do të shoqërohen me reshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive afatshkurtër.

Temperaturat këtë javë pritet të shkojnë deri në 43 °C në Berat.

Gjithashtu pritet që edhe gjatë mbrëmjes temperaturat në disa zona të caktuara nuk do të zbresin poshtë vlerave 25°C deri në 27°C në vlerat minimale.