LAJME / E Enjte 22 Shtator 2022, 20:08

Rusia fillon rekrutimet, burrat që dolën në protesta marrin fletëthirrjen për në ushtri

Mijëra burra anembanë Rusisë iu janë dorëzuar draft dokumentet pasi Vladimir Putin shpalli një mobilizim të pjesshëm ushtarak.

Midis atyre që janë thirrur që nga njoftimi i djeshëm i presidentit rus përfshihen rusët e arrestuar ndërsa protestonin në qytete në të gjithë vendin, tha grupi i të drejtave OVD-Info.

Një protestues në Moskë u tha se ata përballeshin me një dënim me 10 vjet burg për refuzimin e marrjes së një urdhri regjistrimi, shkruan The Guardian.

“Nga 15 departamente policie është marrë informacion se të arrestuarve iu është dorëzuar fletëthirrja në zyrën e regjistrimit dhe regjistrimit ushtarak.

Një tjetër demonstrues i tha Moscoë Times se protestuesve meshkuj iu dhanë draft dokumente në stacionin e policisë. Ajo i tha gazetës:

Ishte një oficer rekrutimi ushtarak, i cili u dha të arrestuarve draft njoftimet. Kur personit të parë iu kërkua të shkonte në një dhomë të veçantë, ne nuk e kuptuam se çfarë po ndodhte – por kur ai u kthye me një dokument, ne filluam të qanim”, raporton OVD-Info.

Më herët gjatë ditës së sotme, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk pranoi të mohonte raportet se disa protestuesve u ishin dhënë draft dokumente, duke thënë vetëm: “Kjo nuk është në kundërshtim me ligjin”. /abcnews.al