LAJME / E Mërkurë 27 Janar 2021, 19:07

Nëna e re lë foshnjen e sapolindur në maternitet, shtrohet me urgjencë te Shefqet Ndroqi

Një nënë e re e infektuar me koronavirus është shtruar me urgj encë në spitalin Shefqet Ndroqi, pasi gjëndja e saj u përkeqësua.

Burimet bëjnë me dije se bëhet fjalë për një 28 vjeçare të quajtur Egla, e cila sapo kishte lindur foshnjen e saj dhe që është në gjëndje të rënde shëndetësore, e shtruar tashmë në reaminacionin e spitalit Shefqet Ndroqi.


Fëmija vijon të jetë në maternitet, nën kujdesin e bluzave të bardha. Mundësia që COVID-i të transmetohet nga nëna te fëmija në bark janë rreth 2-5%, por nuk dihet nëse në këtë rast fëmija është i infektuar apo jo.

Gjithsesi, edhe në rast se një fëmijë i vogël infektohet, sipas studimeve ai kalon një formë të lehtë të sëm undjes.