LAJME / E Mërkurë 8 Maj 2019, 16:04

Disa Përzierje Natyrale për të Hequr “qafe” Mykun e Këmbëve

Shumë njerëz zhvillojnë infeksion fungal, veçanërisht në verë. Kjo ndodh më së shpeshti në majat e gishtërinjve, por mund të shfaqet edhe në duar.

Emri mjekësor për këtë sëmundje është onychomycosis.

Ky lloj infeksioni nuk është serioz, por mund të jetë irritues dhe shumë i vështirë për t?u trajtuar. Infeksioni zhvillohet ngadalë dhe fillimisht fillon me thonj të çngjyrosur, të cilët më vonë çahen dhe ntrashen.

Nëse keni nevojë për trajtim mund të ndiqni këshillën tonë se si të parandaloni keqësimin e kësaj gjendjeje. Disa prej këtyre gjërave mund t?i bëni fare thjesht dhe brenda një dite të vetme.

Mbajini këmbët dhe duart të pastra dhe të thata

Vishnni këpucë të bëra nga materiale natyrale, çorape pambuku të pastër dhe sigurohuni që t?i prisni thonjtë në mënyrën e duhur.

Mos përdorni të njëjtët peshqirë dhe çorape me të tjerë njërëz dhe kini parasysh që të jenë gjithmonë të pastra.

Mos ecni zbathur në pishinat dhe në dushet publike dhe dhomat e zhveshjes.

Zëvendësoni këpucët e vjetra pasi mund të jenë burim infeksioni.

Megjithatë, nëse keni problem me infeksionin mykotik ka disa mënyra natyrale që mund të kurojnë infeksionin brenda muajit.

Për diçka të tillë keni nevojë për pëbërësit e mëposhtëm:

Bikarbonat sodiumi (sodë)

Bikarbonati i sodiumit gjendet në çdo kuzhinë dhe mund të përdoret për të trajtuar infeksionet fungale.

Ndihmon edhe për të neutralizuar aromën e keqe të këmbëve. Shtoni një filxhan çaji sodë për pjekje, ¼ filxhan çaji me 3% peroksid hidrogjeni dhe gjysmë filxhani çaji kripë në 4 filxhanë çaji uji të nxehtë.

Përzieni përbërësit dhe pastaj shtoni një çerek filxhan çaji me uthull. Zhysni këmbët ose gishtat e këmbëve të prekur nga infeksioni dhe mbajini në ujë për rreth 10 minuta. Lajini me ujë të pastër dhe thajini.

Përsëriteni procesin dy herë në ditë për disa javë.

Kosi

Kosi është një ilaç i shkëlqyer për këmbët e prekura nga infeksioni. Fungusi zhvillohet më së tepërmi në pjesën ndërmjet thonjve dhe gishtërinjve dhe përmban bakterian e gjallë acidofilus.

Për shkak të karakteristikave të tij natyrale, kosi mund të përdoret për këtë qëllim. Kosi përmban microbe miqësore që shkatërrojnë infeksionet fungale.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Ajo çfarë duhet të bëni është të zhysni këmbët në kos ose të fërkoni këmbët me kos dhe t?i lini thahen.

Në fund thjesht shpëlajini këmbët me ujë të ftohtë.

Peroksid hidrogjeni

Një përbërës tjetër mund të jetë peroksid hidrogjeni. Nëse zhysni këmbët në një përzierje me peroksid hidrogjeni dhe ujë mund të parandaloni që infeksioni fungal të shpërndahet më tej.

Shtoni 100 mililitra peroksid hidrogjeni 3% në 1 litër ujë të distiluar. Përziejini mirë dhe zhytini këmbët për 20 minuta.

Përsëriteni procesin çdo mëngjes derisa të largohet infeksioni.

Niseshte

Niseshteja është përbërësi kryesor në shumë vajra medicinal antibakterialë dhe antifungalë.

Ajo ka veti të fuqishme për të përthithur lagështinë dhe ndihmon në trajtimin e mykut. Keni nevojë për gjysmë luge çaji niseshte dhe pak ujë të nxehtë.

Përziejeni përzierjen dhe ndizeni stofën në 100 gradë C.

Vendoseni përzierjen mbi të derisa të marrë ngjyrë të errët. Lajini dhe thajini këmbët dhe lyejini këmbët me këtë përzierje.

Lëreni të veprojë mbi këmbë për 1 minutë. Më në fund shpëlajini me ujë të ngrohtë.