LAJME / E Enjte 14 Shkurt 2019, 22:10

Ujë i ngrohtë apo kafe? Ja çfarë rekomandojnë mjekët të pini sapo zgjoheni nga gjumi

Për shumë njerëz, është e paimagjinueshme ta nisin ditën pa një apo edhe dy filxhanë kafe.

Duket sikur lëngu magjik i zi ka një fuqi të mbinatyrshme për të kthyer me plot 360 gradë humorin, energjinë, përqendrimin etj.

Por a keni menduar ndonëherë sikur në ritualin e mëngjesit të përfshini një gotë me ujë të ngrohtë?

Uji jo vetëm që është përbërësi kryesor i organzizmit të njeriut, por merr pjesë dhe në të gjitha proceset jetike të metabolizmit.

Më poshtë do të lexoni 3 arsyet përse duhet të pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh.

1.Përmirëson levizjet e muskujve: Një studim i bërë nga ??Journal of Neurogastroenterology dhe Motility?? ka treguar se deri 58% e pacientëve që vuajnë nga achalasia, një gjendje në të cilën muskujt e pjesës së poshtme të ezofagut dështojnë të relaksohen, kanë përjetuar përmirësime të dukshme në gjendjen e tyre pasi pinë ujë të ngrohtë .

2.Përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut:

Pirja e ujit të ngrohtë përmirëson rrjedhjen e gjakut në sistemin e qarkullimit të gjakut të trupit.

Është treguar shkencërisht se kur trupi ekspozohet në temperaturë të ngrohtë, rrjedha e qelizave të gjakut fillimisht rritet nga një sasi dramatike.

Pastaj, ajo bie përsëri në normën normale të rrjedhjes së gjakut dhe fillon të rritet gradualisht sa më gjatë të jetë e ekspozuar ndaj ngrohtësisë, transmeton living.al.

3.Lehtëson dhimbjen e fytit: N.q.s kur zgjoheni në mëngjes keni dhimbje fyti dhe vështirësi gjatë gëlltitjes mos hezitoni në asnjë moment të pini ujë të ngrohtë, lehtëson dhimbjen dhe zbut muskujt e stomakut.