LAJME / E Shtunë 9 Shkurt 2019, 10:10

Shtrydh pak lëng limoni në një lugë vaj ulliri, e pabesueshme çfarë ndodh me trupin tuaj (receta më e kërkuar)

[xyz-ihs snippet="You-tube"]

Trupi i njeriut mbledh sasi të mëdha toksinash çdo ditë, shkruan ShkodraNews. Mëlçia, veshkat, zorrët ? të gjitha këto organe, dhe jo vetëm, luftojnë për pastrimin e toksinave dhe filtrimin e substancave të dëmshme që prekin trupin.

Vaji dhe limoni janë dy përbërës bazë që do t?ju ndihmojnë të dekontaminoni trupin tuaj çdo ditë dhe t?ju mbrojë nga infeksionet, inflamacionet dhe kushtet e tjera të rrezikshme. Përzierja e vajit dhe limonit stimulon sistemin imunitar dhe e bën atë rezistent.

Si ta përgatisni një përzierje të vajit dhe limonit?

Përgatitja e përzierjes është e thjeshtë, shkruan ShkodraNews. Vaj i ullirit dhe lëngu i limonit përzihen me një raport prej 1: 1. Miksojini mirë. Përzierja është e pasur me minerale dhe vitamina.

Avantazhet e marrjes së një lugë gjelle limoni dhe vaj ulliri

Lufton kapsllëkun

E ky kombinim ndihmon për të lubrifikuar mukozën e tretjes dhe gjithashtu aktivizon funksionin e fshikëzës. Kjo përzierje përmban antioksidantë që na ndihmojnë për të hequr qafe toksina.

Ajo ka efekte kardioprotektive

Sepse vaji është i pasur me acide yndyrore, ndihmon kontrollin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut dhe gjithashtu kolesterolin e keq dhe është gjithashtu antiinflamator dhe siguron shumë vitamina.

Mban të balancuar mëlçinë dhe fshikëzen e tëmthit

Me këtë përzierje ndihmojmë trupin që të pastrohet nga këto toksina.

Lufton dhimbjen e kockave ose reumatike

Falë efekteve antiinflamatore, çdo mëngjes një lugë çaji e kësaj përzierje lufton këto dhimbje të bezdisshme.

Gjithashtu është e dobishme për lëkurën, thonjtë dhe flokët

Për të forcuar thonjtë tuaj, ju duhet të bëni një përzierje me 1 lugë gjelle vaj ulliri me 1 lugë gjelle lëng limoni. Zhytni thonjtë tuaj për 10 minuta para se të shkoni për të fjetur.

Gjithashtu, nëse doni flokë të shëndetshëm, të fortë dhe me shkëlqim dhe për të kontrolluar zbokthin, vaji i ullirit dhe limoni mund t?ju ndihmojnë, pasi cilësitë antiseptike dhe astringente gjithashtu mund të ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës.

Gjithçka çfarë duhet të bëni është përzierja dhe pirja e 1 lugë gjelle vaj ulliri me një lugë gjelle lëng limoni të freskët, për të mbajtur një trup të shëndetshëm, flokë të shndritshëm dhe lëkurë të butë.

Filloni ta përdorni këtë përzierje të përbërësve menjëherë për të përfituar nga të gjitha këto efekte të mrekullueshme në shëndetin tuaj dhe mos harroni të ndani këtë informacion me të gjithë miqtë dhe të afërmit tuaj të cilët nuk mund ta dinë. Përshtati: ShkodraNews