SHËNDET / E Premte 26 Mars 2021, 11:11

As që e paskemi ditur : Mbajeni 1 thepi hudhër për 30 minuta në gojë në mëngjes dhe mësoni se cfarë sëm/undje kuron ky veprim

Hudhra është një bimë e jashtëza konshme dhe ka fuqi anti-bak. teriale, parandalon të ftohtin, arteriosklerozën, sëm. undjet e veshkave dhe forcon kapilarët e gja. kut.

Në mjekësinë kineze, hudhra përdoret për një shërim total të trupit.

Udhëzime:

Në mëngjes fusni në gojë një thelpi hudhër, mbajeni në gojë për 30 minuta. Pështyma bashkë me përbërësit e dobishëm të hudhrës, hyn në gj. ak, pastron kapilarët dhe nyjet limfatike.


Ndërkohë, hudhra ul gja.kderdhjen orale dhe forcon mishrat e dhëmbëve.

 

Më pas hidheni pjesën e mbetur nga hudhra dhe lani dhëmbët. Nëse ende ndjeni në gojë shijen e saj, fusni një kokërr kafeje apo pak majdanoz. Disa gllënjka qumësht, do e heqin tërësisht nga goja juaj erën e pakëndëshme të hudhrës.

Pse të mbajmë hudhër në gojë, cfare perfitimesh na sjell ajo neve ?

Pastron në mënyrë të përsosur gja. kun. Ul ndjesinë e urisë. Parandalon gripin dhe sëm. undje të tjera respiratore. Përmirëson në mënyrë të shkëlqyer imunitetin.

Kuron aneminë. Premton shërim kundër bronkitit të vazhdueshëm. Sjell përfitime për veshkat dhe fshikëzën. I bën lëkurën dhe poret të buta dhe të lëmuara,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.Faleminderit për mirkuptimin SHQIPE.