LAJME / E Martë 6 Dhjetor 2022, 22:10

E frikshme/ Tërmeti i fuqishëm shkund këtë vend, ja sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi të martën ishujt indonezianë Bali dhe Java ku agjencia e gjeofizikës e Indonezisë thotë se tërmeti nuk pritet të shkaktojë cunami. Autoritetet kontrollojnë dëmet e shkaktuara nga lëkundjet në provincën Java Lindore dhe Bali.

Sipas mediave, tërmeti ndodhi në Oqeanin Indian në brigjet jugore të provincës Java Lindore, në një thellësi prej 10 kilometrash dhe 305 kilometra në jugperëndim të Denpasar, Bali.

Tërmeti ndodhi në orën 13:07 me kohën e Xhakartës të martën me epiqendrën e vendosur 284 km në jugperëndim të Jember Regency, Java Lindore. Autoritetet lokale po shqyrtojnë dëmet e shkaktuara nga lëkundjet që u ndjenë fuqishëm në provincën Java Lindore dhe Bali

Lëkundjet nga tërmeti i fundit indonezian u ndjenë në pikën e nxehtë turistike të Balit. Tërmeti është i treti që godet Indonezinë në javët e fundit. Një tërmet me magnitudë 6.4 goditi rajonin e Java Perëndimore të shtunën dhe u ndje 280 km nga kryeqyteti indonezian Xhakarta.

Një tërmet me magnitudë 5.6 vrau 331 dhe plagosi 600 të tjerë në qytetin Cianjur të Java-së Perëndimore më 21 nëntor. Ishte më vdekjeprurësi në Indonezi që nga një tërmet shkatërrues dhe cunami në Sulawesi që mori 4,340 jetë në 2018.

Indonezia shpesh ndikohet nga tërmete, shpërthime vullkanike dhe cunami për shkak të vendndodhjes së saj në harkun e vullkaneve dhe linjave të thyerjes në pellgun e Paqësorit të njohur si “Unaza e Zjarrit”.