LAJME / E Enjte 22 Shtator 2022, 20:08

Breshëri plumbash drejt një lokali në Meksikë, 10 të vrarë

Persona të armatosur të paidentifikuar hapën zjarr në një bar në Meksikën qendrore, duke vrarë 10 persona, thanë zyrtarët, në shpërthimin e fundit të dhunës që goditi vendin.

“Duket se ishte një sulm i drejtpërdrejtë,” tha një zyrtar i policisë nga qyteti Tarimoro në shtetin e Guanajuato, i cili është tronditur vitet e fundit nga luftërat e egra midis bandave rivale të drogës.

Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se të dhjetë viktimat në sulmin e së mërkurës ishin meshkuj dhe se nuk ishte bërë ende asnjë arrestim.

Një zyrtar i qeverisë shtetërore tha se nëntë nga burrat u vranë në vendngjarje, ndërsa një tjetër vdiq nga plagët e tij pasi u dërgua në spital.

Duke i quajtur të shtënat një “sulm frikacak”, guvernatori i Guanajuato, Diego Sinhue Rodriguez në Twitter shprehu ngushëllimet e tij për familjet e viktimave.

Ai nuk dha detaje të sulmit, shkruan Reuters.

Ministria federale e sigurisë tha këtë javë se Guanajuato ka parë më shumë vrasje këtë vit në mesin e shteteve meksikane, duke regjistruar 2,115 viktima midis janarit dhe gushtit.

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha në një konferencë shtypi të enjten në mëngjes se 20 vrasje ishin regjistruar në të gjithë Guanajuato të mërkurën./Abcnews.al/