LAJME / E Martë 21 Mars 2023, 19:07

Besimtarit mysliman i hedhin spraj dhe i vendosin flakën pasi doli nga xhamia

Një burrë mysliman ka pësuar djegie në fytyrë pasi xhaketa e tij mori flakë teksa po kthehej në shtëpi nga xhamia.

Viktimës iu vu zjarri teksa po ecte në rrugën Shenstone në Edgbaston, Birmingham, pak pas orës 19:00 mbrëmë.

Policia e West Midlands tha se oficerët po studionin pamjet video të sulmit të shpërndara në mediat sociale.

“Besohet se burrit, i cili po kthehej në shtëpi nga xhamia e Dudley Road, iu afrua  një burrë. Ai foli me të shkurtimisht para se ta spërkatte me një substancë të panjohur dhe më pas iu dogj xhaketa, duke i shkaktuar djegie në fytyrë.

Ai u dërgua në spital me lëndime të rënda të cilat fatmirësisht nuk besohet se janë në rrezik për jetën.

Oficerët janë të vetëdijshëm për një video të postuar në mediat sociale “duke treguar një burrë duke u djegur dhe ne po e shqyrtojmë atë si pjesë e hetimeve tona”, shtohet në deklaratë.

"Ne jemi të vendosur të gjejmë personin përgjegjës dhe t'i marrim ato përgjigje sa më shpejt të jetë e mundur, dhe unë do t'i bëj thirrje komunitetit të punojë me ne dhe të shmangë çdo spekulim në këtë fazë."

Oficerë shtesë do të jenë në zonë sot për të folur me komunitetin dhe për të siguruar siguri.

Banorët që jetojnë në rrugën Shenstone, pranë vendit ku ndodhi zjarri, janë tronditur.

Një vendas, i cili dha vetëm emrin e tij si Ibrahim, e kapi sulmin me telefon nga shtëpia e tij.

Ai tha: “Të gjithë janë të tronditur nga ajo që ndodhi.

“Kjo është një zonë e lidhur ngushtë ku njerëzit e njohin njëri-tjetrin. Babai im e njeh të plagosurin dhe ai është një njeri i mirë, i vërtetë dhe i ndershëm.'