LAJME / E Mërkurë 1 Maj 2019, 17:05

Nuk ua ka thënë asnjë doktor deri më sot, lëkura e ananasit numër 1 kundër kësaj sëmundje mjaft të përhapur

Ananasi shumë i efektshëm kundër shumë sëmundjeve. Ai është i pasur me ujë, hekur dhe kalium, përbërës shumë të dobishëm për trupin tonë. Hekuri shërben për të krijuar qelizat e kuqe të gjakut. Ananasi përmban edhe një enzimë të quajtur ?bromelain?. Kjo enzimë ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, si dhe përmirëson tretjen. Ky frut përmban rreth 40 kalori në 100 gram. Sa i përket osteoartritit, ananasi ka veti të mahnitshme anti-inflamatore. Ja si ta përgatisni:

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Përbërësit:

-1 ananas

-1 litër ujë i filtruar

-Sheqer për shije

Përgatitja:

Pastrojeni mirë ananasin dhe hiqni lëkurën me kujdes. Këto pjesë të lëkurës ziejini në një enë me 1 litër ujë. Pasi të ziejë për rreth 10 minuta, lëreni të ftohet. Sipas dëshirës, mund të shtoni pak sheqer. Kullojeni lëngun dhe konsumojeni atë sipas dëshirës suaj çdo ditë, për të paktën 1 muaj.