LAJME / E Premte 1 Qershor 2018, 16:04

Ja si te gatuani Kifle të shpejta dhe shumë të shijshme për mëngjes, ja receta

Keto jane Përbërësit qe ju duhen per te gatuar kete recete te mrekullueshme !

1L qumësht

4filxhana vaj

4luge kripë

8luge sheqer

1.5luge maja

miell

Hapat

Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi. Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta). Pastaj ndahet ne kuleq te mdhej. Cdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi. Ne mes te formes trekendesh hedhim (ajrokrem,ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtilleen , renditen ne tepsi, i leme 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur. Pasi te piqen i lyejm me sherbet sa jan te nxehta (SHERBETI :8 luge sheqer, 5 luge uj te nnxehet).