LAJME / E Martë 14 Shtator 2021, 18:06

PSE DUHET TA PINI KAFEN PA SHEQER: Kafe e hidhur, jetë e ëmbël..!?

Sigurisht, ka nga ata që e pëlqejnë kafenë e hidhur, por shumica e pëlqejnë pak a shumë me sheqer dhe / ose qumësht. Ekspertët thonë se duhet të shikojmë ata që pinë kafe pa ndonjë shtesë.

Sipas hulumtimeve, përveç sheqerit, ne nuk duhet të vendosim qumësht në kafe sepse kur përzihet me sasi të mëdha kafeine, sekretimi i kalciumit në urinë rritet, dhe një sasi e madhe depozitohet në zorrët.

Kazeina, e cila gjendet në qumësht kur bie në kontakt me kafeinën, mpikson dhe prodhon gaz që shkakton fryrje të stomakut, dhimbje stomaku dhe shqetësime në bark.


Përveç kësaj, dietologët thonë se qumështi në kafe bllokon metabolizmin dhe është arsyeja kryesore kur nuk mund të humbasë peshë. E njëjta gjë vlen edhe për ëmbëlsirat e kafesë, të cilat janë bërë shumë të njohura vitet e fundit.
Ato kafe të shërbyera në filxhanë, të pasura me shtresa kremi të pjekur dhe shurupi, arrijnë sasi astronomike të kalorive.

Për shembull, një kafe e tillë në një filxhan të vogël mund të përmbajë deri në 300 kalori, pra kalori të zbrazëta që nuk kanë vlerë ushqyese, kështu që ato bëjnë më shumë dëm sesa përfitim.Edhe nëse e shmangni këtë lloj kafeje me kremëra dhe shurupë të ndryshëm, nëse derdhni një deri në dy lugë çaji sheqer, jo vetëm që krijon probleme shëndetësore, siç janë diabeti dhe mbipesha, por ndryshon edhe shija origjinale e kafesë.

Nëse, nga ana tjetër, nuk doni të pini kafe të hidhur, atëherë gjeni një alternative në ëmbëlsuesit natyralë – këshillojnë ekspertët. Çfarë lloj kafeje pi? Përveç tekstit, lexoni se çfarë duhet të shtoni në kafe nëse keni “acide”:


Nëse keni një problem në stomak pasi keni pirë kafe, thjesht shtoni gjysmë lugë çaji nga ky pluhur dhe problemi do të zhduket menjëherë. Kafe me sodë buke – për acidin e tepërt të stomakut

Nëse kafeja shkakton shqetësime në stomak dhe nuk mund ta kapërceni atë në mëngjes pa pirë një filxhan kafe, kjo grua ka një recetë efektive që dëshmon se funksionon.

Ju mund të jeni të njohur me faktin se soda e bukës eliminon acidin e tepërt të stomakut dhe zvogëlon peshën e stomakut, por ndoshta kurrë nuk keni menduar të shtoni sodë buke në kafen tuaj të mëngjesit.Të gjithë ata që e kanë provuar pretendojnë se funksionon vërtet, dhe pas përpjekjes së parë ata kurrë nuk e ndjenin acidin e stomakut përsëri. Gjithashtu, ky kombinim nuk e ndryshon shijen e kafesë, kështu që asgjë nuk do t’ju kushtojë të provoni dhe të shihni përfitimet.


Acidi i stomakut pas pirjes së kafesë është më i zakonshmi tek ata që pinë disa filxhanë kafe në ditë. Shumë kafe mund të irritojë stomakun tuaj dhe të shkaktojë urth dhe të përziera.