LAJME / E Hënë 13 Maj 2019, 21:09

Mënyra më efikase dhe e lehtë për të pastruar veshkat nga gurët dhe helmet, mëlçinë nga grumbullimi i toksinave

Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin e substancave të rrezikshme nga trupi jonë dhe heqjen e toksinave nga gjaku. Kur është e mbingarkuar mund të grumbullojë ngadalësisht toksina, veçanërisht kur nuk pini ujë mjaftueshëm. Disa vese të këqija si pirja e duhanit ose konsumimi i ushqimeve fast food, pirja e alkoolit mund të dëmtojë të dyja dhe veshkat, por edhe mëlçinë. Në mënyrë që të pastroni veshkat tuaja nga gurët dhe helmet, si dhe mëlçinë nga grumbullimi i toksinave ju duhen vetëm disa bamje.

Kjo perime është një burim i shkëlqyer i shumë vitaminave dhe minerale, tejet e rekomanduar edhe për diabetikët, apo ata që janë yndyrna të larta.Receta e ujit të bajameve Prijini bamjet nga të dyja anët duke përdorur një thikë. Vendosini në një kavanoz të madh dhe mbusheni me ujë.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Lërini gjatë natës ose të paktën nga 8 orë der në 24 orë.

Në mëngjes shtrydhini bamjet pasi ti keni nxjerrë nga uji dhe mblidhni lëngun e mbetur.

Hidhini bamjet në kosh dhe konsumoni ujin.

*Benefitet e tjera ujit të bamjeve:

Parandalon kapsllëkun

Ndihmon në ulen e nivelit të kolesterolit.

Rrit nivelet e energjisë dhe parandalon simptomat e depresionit

Trajton dhimbjen e fytit, ulçerat dhe inflamacionin e mushkërive.