LAJME / E Enjte 9 Maj 2019, 14:02

“Për 5 Minuta!”/ 8 Metoda Për të Shpëtuar nga Presioni i Lartë i Gja.kut

Nëse keni dhimbje koke të rënda, lodhje, rrahje të parregullta të zemres dhe dhimbje gjoksi, ndoshta vuani nga hipertensioni ose presioni i lartë i gja.kut.Kjo gjendje mund të shkaktohet nga stresi, mungesa e gjumit, obeziteti, ose sëmundje të tjera dhe nganjëherë edhe njerëzit më të shëndetshëm vuajnë prej tyre. Për fat të mirë, ka disa teknika të thjeshta që mund t?ju ndihmojnë të relaksoni enët tuaja të gja.kut dhe muskujt që të ndihmoni për të mbajtur nën kontroll presionin tuaj të gja.kut. Ne kemi mbledhur 8 mënyra efektive për të reduktuar presionin e gja.kut shpejt pa përdorur ndonjë ilaç.

Masazhoni veshët dhe qafën Ka 3 pika në kokë dhe në qafë që mund t?ju ndihmojnë të ulni presionin e gja.kut brenda pak minutash: Gjeni pikën e parë prapa veshit tuaj dhe vizatoni një vijë lineare të imagjinuar poshtë për në qendrën e klavikulës ku do të gjeni pikën e dytë. Duke përdorur gishtat, masazhoni butësisht zonën me lëvizje të buta, lart e poshtë kësaj vije. Përsëriteni 10 herë në të dy anët e qafës tuaj.Pika e tretë qëndron në fytyrën tuaj në lartësinë e veshit rreth 1/2 cm nga veshi juaj. Masazhoni atë në çdo anë me majat e gishtave tuaj për rreth një minutë në një lëvizje rrethore kundër akrepave të orës.Masazhimi i këtyre zonave do të lehtësojë tensionin në muskujt e qafës dhe do të rivendosë rrjedhjen e duhur të gja.kut në tru.

Provoni akupresionin : GB 20, ose Pool Wind, është një nga pikat më të efektshme të akupresionit për të trajtuar presionin e lartë të gja.kut. Ju mund t?i gjeni këto pika në bazën e kafkës suaj, në të dy anët e groporeve në shpinë.Aktivizoni të dyja ato njëkohësisht duke aplikuar me gishtat tuaj një presion të qëndrueshëm, por të butë. Në një minutë ose dy, do të ndjeni se dhimbja juaj e kokës është përmirësuar.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Praktikoni frymëmarrjen me flegrën e majtë : Frymëmarrja e thellë abdominale me anën e majtë të hundës do t?ju ndihmojë të kontrolloni nivelin e presionit tuaj të gja.kut duke relaksuar enët e gja.kut dhe duke reduktuar hormonet e stresit.Si bëhet kjo: Uluni në dysheme ose në një karrige në një pozicion të rehatshëm me shpinën drejt. Vendi dorën tuaj të majtë në bark. Mbyllni flegrën tuaj të djathtë me gishtin e djathtë. Merrni frymë thellë përmes flegrës tuaj të majtë, mbajeni për disa sekonda, pastaj nxirreni. Merrni frymë ngadalë dhe thellësisht vetëm me flegërën tuaj të majtë për rreth 3-5 minuta. Provoni frymëmarrjen fërshëlluese.Kjo frymëmarrje do t?ju ndihmojë të qetësoni menjëherë mendjen tuaj dhe të shpëtoheni nga dhimbjet e kokës dhe migrenat që lidhen me hipertensionin.

Si bëhet kjo: Uluni në dysheme në një pozicion të rehatshëm me shpinën drejt. Vendosni gishtat e indeksit tek të dy veshët. Merrni frymë thellë. Ndërsa e nxirrni, bëni një tingull të zhurmshëm, si një bletë dhe njëkohësisht vendosni presion të butë në veshin tuaj.

Përsëriteni këtë ushtrim 7-10 herë. Dëgjoni muzikën klasike

Rezulton se dëgjimi i muzikës qetësuese si ajo klasike, keltike ose indiane mund të ndihmojë në rënien e nivelit të presionit të gja.kut, veçanërisht nëse kombinoni atë me ushtrime frymëmarrjeje ose meditim.

Kjo ndodh sepse kjo lloj muzike prodhon një efekt qetësues në trupin tuaj dhe redukton hormonin e stresit, kortizol.

Studiuesit besojnë se muzika që mund të ndihmojë në zvogëlimin e tensionit të gja.kut zakonisht ka pak ndryshime në vëllim ose ritëm, nuk ka ndonjë tekst dhe ka pjesë që përsëriten në intervale të caktuara.

Pini një gotë ujë

Në disa raste, presioni i lartë i gja.kut mund të shkaktohet nga dehidrimi. Kur jeni dehidratuar, vëllimi i gja.kut në trupin tuaj zvogëlohet dhe rezistenca juaj periferike rritet.

Për të shmangur këtë gjendje, çdo herë që filloni të ndjeni simptomat e hipertensionit, përpiquni të pini një gotë ujë ose dy. Kjo do t?ju ndihmojë të rivendosni një vëllim adekuat të gja.kut në trupin tuaj dhe të reduktoni presionin e gja.kut.

Relaksohuni

Savasana, ose pozicioni i kufomës, mund të ndihmojë në zvogëlimin e shkallës së zemrës. Thjesht shtrihuni në shpinë, mbyllni sytë dhe përpiquni të relaksoni çdo muskul të vetëm të trupit tuaj.

Rri në këtë pozicion për rreth 10-15 minuta dhe duhet të ndiheni shumë më mirë në fund. Përveç rikthimit në normalitet të presionit të gja.kut, do të ndihmojë gjithashtu në balancimin e sistemit tuaj nervor.

Zhytni këmbët tuaja në ujë të nxehtë

Zhytja e këmbëve në ujë të nxehtë por të durueshëm mund t?ju ndihmojë të parandaloni që gja.ku të nxitojë për në tru. Thjesht merrni një kovë dhe mbusheni me ujë të nxehtë. Pastaj uluni në një karrige dhe vendosni këmbët tuaja në ujë për 10-15 minuta.

Gja.ku nga koka juaj do të lëvizë drejt këmbëve dhe presioni i gja.kut do të kthehet ngadalë në normalitet.

Bonus: Një ushtrim i lehtë për të mbajtur nën kontroll presionin tuaj të gja.kut

Ushtrimet isometrike, ose kontraktimi dhe lirimi i muskujve të dorës kur shtypni një top stresi, mund t?ju ndihmojë të përmirësoni fleksibilitetin e enëve të gja.kut dhe aftësinë e tyre për t?u çlodhur.

Kryen ushtrimin për rreth 12-15 minuta 3 herë në javë. Pas një muaji, niveli i presionit të gja.kut duhet të ulet me 10%