LAJME / E Premte 3 Maj 2019, 15:03

Si të trajtoni çrregullimet e tretjes me lëng limoni dhe fara liri

Sistemi tretës pjesë e të cilit janë stomaku dhe zorrët, preket shpesh nga shqetësime të ndryshme. Janë disa faktorë të cilët ndikojnë në mosfunksionimin e tij, duke shkaktuar kështu çrregullime.

Ndër to mund të përmendim:

Ngrënia në sasi të mëdha e sheqerit

Pirja e alkoolit

Përdorimi i antibiotikëve

Përdorimi i ushqimeve pikante

Përdorimi i duhanit

Problemet me sistemin e tretjes shoqërohen me simptoma të tilla, si:

Ngritje dhe ulje të nivelit të acidit në stomak

Kapsllëk

Gurë në tëmth

Dhimbje barku

Urth

Të vjella

Ka shumë mënyra efektive dhe të sigurta që trajtojnë këto probleme, duke përmirsuar funksionet e sistemit të tretjes.

Loading...

(function(){

var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:';

var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M413709ScriptRootC347242")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln(""+"dy>"+"ml>");iw.close();var c=iw[b];}

catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M413709ScriptRootC347242");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=347242;c[ac](dv);

var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/t/h/thenieperjeten.info.347242.js?t="+D.getYear()+D.getMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})();

Limoni është një nga frutat më të shëndetshëm.

Ai është i njohur gjithashtu edhe për vetitë e tij mjekësore që trajton shumë sëmundje, veçanërisht problemet me tretjen.

Pirja e një gote ujë me limon në mëngjes është shumë e dobishme për zorrët sepse i pastron ato, duke hequr qafe të gjitha toksinat.

Farat e lirit janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në reduktimin e shqetësimeve të tretjes. Ata përmbajnë gjithashtu acide yndyrore omega ? 3, që veprojnë si agjentë anti-inflamatorë dhe zvogëlojnë dhimbjen në stomak.

Përbërësit:

1/2 limon

1 lugë gjelle fara liri (pluhur)

1 gotë ujë të ngrohtë

Përgatitja dhe përdorimi:

Shtrydhni gjysmën e limonit dhe hidheni lëngun në gotën me ujë.

Shtoni më pas farat e lirit (pluhur) dhe përziejini mirë.

Pijeni përzierjen menjëherë që të jetë më efektive.

Rekomandohet të përdoret në mëngjes në mënyrë që të stimulojë tretjen gjatë gjithë ditës.