LAJME / E Mërkurë 6 Shkurt 2019, 16:04

Bima e mrekullive që shëron paralizat dhe shumë sëmundje të tjera, si dhe aktivizon qarkullimin e gjakut (Receta)

Sherebela është një fabrikë benefitesh për shëndetin tuaj. Një nga ato është në humbjen e kileve të tepërta. Sot do të flasim për të gjitha përfitimet e kësaj bime të mrekullueshme. Sipas hulumtimit, sherebela ka elementë thelbësor si vitamina C, B, glukozë, saponin, enzime baktericide, estrogjen, baktericid dhe kalium.

Përfitimet e sherebelës:

Aktivizon qarkullimin e gjakut

Balancon sistemin nervor

Largon lodhjen

Kuron njerëzit që kanë anemi

Lufton diarrenë

Largon simptomat e menopauzës si: të përzierat, afshet e të nxehtit, marrje mendsh, djersitjen natën, dhimbjet e kokës etj.

Është antidiabetik, ul nivelet e sheqerit në gjak

Sedativ në sistemin e tretjes

Pengon prodhimin e djersës

Shëron ulçerat dhe dhimbjet e stomakut

Mbron mukozën vaginale

Si ta përdorni këtë bimë të mrekullueshme:

Për fytin dhe mishrat e dhëmbëve: Përgatisni një lloj përzierje me sherebelë dhe ujë dhe bëni gargarë tre herë në ditë.

Kundër djersës: Përgatitet duke zhytur në gjysmë litër alkool, 50-70 gram sherebelë të tharë. I mbani për një javë dhe i trazoni çdo ditë. Pini 50 pika nga ajo 1 ose 2 herë në ditë.

Për sistemin nervor, tretës dhe gjinekologjik: Hidhni 4 gramë gjethe sherebele në një enë me ujë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta. Më pas pijeni.

Kundër reomatizmës dhe paralizës: Zieni 2 grushta me sherebelë në dy litra ujë për 15 minuta, më pas kulloheni dhe hidheni në një vaskë. Bëj një banjë me të, 2-3 herë në javë.

Kujdes!

Mos e konsumoni muajt e parë të shtatzënisë!

Nuk duhet ta konsumojnë as gratë që i japin gji fëmijës sepse bllokon prodhimin e qumështit!