LAJME / E Martë 9 Tetor 2018, 13:01

“Domatja shkakton sëmundje, mos i hani”, habisin mjekët

Të e gjithë dimë se domatja është perim por në fakt është një frut i pasura me vlera ushqyese.

Por, domatja ka edhe anën e saj të errët, e cila shkakton efekte anësore në shëndetm kanë thënë mjekët britanik në një studim.

Elementi kryesor që gjendet në domate të freskët të papërpunuar është likopeni, i i cili është një përbërje kimike që supozohet të mbajë larg shfaqjen e kancerit të gjirit.

Konsumimi i tepërt i këtij komponenti mund të ndërhyjë në aktivitetet e rregullta të sistemit tonë imunitar dhe ta ngadalësojë atë. Si rezultat, trupi ynë humbet aftësinë e tij për të mbrojtur veten nga disa sëmundje të zakonshme mikrobiale.

Dy sëmundjet që shkakton likopleni janë:

1. Çrregullime të zorrëve

Përmbajtja e likopene në domate mund të shfaqë disa probleme serioze në zorrë, të tilla si sindromi i zorrës së irrituar. Ai karakterizohet nga dhimbje akute dhe nga një bezdisje e madhe. Përveç këtyre, gjithashtu mund të përjetoni disa shqetësime të tjera të vogla si gazra, fryrje barku,etj. Nëse konsumoni më shumë se 30 mg likopen në ditë, kjo mund të shkaktojë simptoma të tilla si vjellje, diarre etj.

2. Nxit shfaqjen e kancerit të prostatës

Studimet kanë treguar se likopenet e pranishme në farat e domateve mund të shkaktojë anomali në gjëndrën e prostatës mashkullore. Ndikimi në sistemin riprodhues është i madh, pasi kjo anomali shkakton dhimbje të forta, vështirësi në urinim etj. Ndonjëherë mund të çojë në kancer të prostatës. Pasi ta lexonit do ju ftoja ti benit "like" dhe "Share" ne menyre qe ta lexojne dhe miqte tuaj. Faleminderit Per me shume Shikoni Videon