Receta direkt nga blloku i gjyshes, e kanë aprovuar edhe mjekët në botë/ Qepa e kuqe është dorë me një për të hequr parazitët

45

Komponimet e squfurit që përmban qepa, të kombinuar me përbërës të tjerë, janë efektive kundra parazitëve të zorrëve dhe përshpejtojnë kurimin e problemeve të lidhura me to.

Trupi ynë mund të sëmuret edhe përmes ushqimit. Ky është rasti i parazitëve që jetojnë brenda zorrëve tona dhe që shkaktojnë dhimbje të forta të barkut.

Për të luftuar këta parazitë, ju rekomandojmë 4 metoda me bazë qepën e kuqe.


4 medikamente me qepë për të luftuar krimbat e zorrëve

Kur shfaqet një nga këto simptoma, është e rëndësishme të filloni trajtimin e duhur. Qepët kanë shumë përdorime kurative. Medikamentet tradicionale me bazë qepën e kuqe, në veçanti janë një mënyrë e mirë natyrale për të trajtuar këtë problem.

1. Sallatë me qepë, hudhër dhe avokado

Komponimet e squfurit dhe flavonidet e qepës së kuqe lejojnë eliminimin e agjentëve të ndryshëm të dëmshëm brenda trupit. Duke i kombinuar ato me hudhrën dhe avokadon, krijoni një përzierje të mrekullueshme kundër parazitëve të zorrëve.

Përbërësit

1 qepë e kuqe

1 avokado

3 thelpinj hudhër

Arra (sipas dëshirës)

10 fara kungulli

Përgatitja:

Qëroni dhe grini qepën.

Prisni në copa tulin e avokados.

Grini hudhrat.

Piqni pak farat e kungullit.

Përzieni gjithë përbërësit, në fund shtoni arrat sipas dëshirës.

2. Lëng qepe

Lëngu i qepës së kuqe është shumë i efektshëm për përshpejtimin e tranzitit të zorrëve, prandaj i ‘dëbon’ shpejt parazitët e zorrëve.

Përbërësit:

6 qepë të kuqe

Pak ujë

Përgatitja:

Grini 6 qepët dhe vendosini në një enë të madhe. Hidhni ujë aq sa të mbulohen.

Lërini të qëndrojnë për një natë.

Në mëngjes, pini një filxhan me lëngun e qepëve me stomak bosh.

3. Qumësht i aromatizuar me mente dhe qepë

Qumështi i aromatizuar me mente dhe qepë të kuqe është një ilaç i shkëlqyer kundra parazitëve, pasi i eliminon ato shpejt falë veprimit natyral anti-helm.

Përbërësit

4 kërcej dhe 10 gjethe mesteje

1/2 gote qumësht i skremuar

1 lugë gjelle mjaltë

1 qepë e kuqe

Përgatitja

Shtoni qumështin dhe menten në një tenxhere. Vendoseni të ziejë.

Ndërkohë grini imët qepën dhe shtojeni tek qumështi.

Në fund, ëmbëlsojeni me pak mjaltë.