Largoni cdo toksine nga trupi/ Ja cfare duhet te pini cdo darke perpara se te flini

33

Uthulla e molles eshte nje produkt e pasur me shume vlera ushqyese. Ajo eshte e pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E,acid acetik, pektine, beta-karoten etj.

Vlerat e saj shkojne pertej perdorimeve ne fushen e kozmetikes, pastrimit te shtepise apo shijes se mire te ushqimit. Studimet e ndryshme kane treguar se uthulla e molles eshte nje eleksir i vertete per shendetin.


Nese konsumoni nje luge gjelle uthull molle ndikon drejtperdrejt ne 3
gjendjet qe mund t’i lexoni me poshte:

1.Ju ndihmon te humbisni peshe:

Filtrimi dhe eleminimi i toksinave nga trupi i njeriut eshte nje proces shume kompleks qe realizohet gjate gjumit. Uthulla e molles nxit dhe pershpejtone metabolizmin te djege sa me shume kalori.Antioksidanti i saj kryesor eshte pektina i cile i jep trurit ndjesin e ngopjes. Ajo ka fuqi te shperbeje brumerat gjithashtu.

2.Largon eren e keqe te gojes:

Dieta, ilaçet qe perdorni, higjiena orale, intoleranca ndaj laktozes, semundjet e mishrave te dhembeve mund te jene shkak per eren e keqe te gojes e cila ne gjuhen mjekesore njihet me emrin halitosis. Uthulla e molles i jep gojes nje ndjesi freskie dhe vret bakteret.

3.Ul nivelin e larte te sheqerit ne g jak:

Uthulla e molles shperben karbohidratet toksike qe qarkullojne ne organizem qe çojne ne shfaqjen e diabetit dhe nxit prodhimin e insulines ne g jak.