Përdorini lëngun e patates për të luftuar dhjetra sëmundje!

172

Ai ka treguar se e parandalon në mënyrë të shkëlqyer diabetin, gastritin, hipertensionin dhe probleme të tjera shëndetësore, madje edhe kancerin. Fuqia e patateve të papërpunuara është vlerësuar prej shekujsh dhe të gjithë brezat e kanë përdorur si ilaç për të trajtuar probleme të ndryshme. Megjithatë ka ende një mungesë besimi se patatet e pa-gatuara dhe të papërpunuara nuk janë të përshtatshme për t’u konsumuar.

Ky është një gabim i madh, sepse patatet e papërpunuara kanë përfitime të mahnitshme shëndetësore.

Sigurohuni që t’i qëroni patatet përpara se t’i përdorni, veçanërisht nëse kanë pak lëkurë jeshile ose filiza që kanë mbirë. Është helmi për të cilin duhet të jeni të vëmendshëm. Hiqni të gjithë lëkurën ose filizat përpara se ta përdorni pataten.

John Lesindzer, Dr. John Tucakov dhe shumë ekspertë të tjerë kanë bërë kërkime për këtë gjë dhe kanë shkruar së tepërmi për përfitimet që marrim nga lëngu i patates.

Sipas John Lesindzer, lëngu i patates është kura më e mirë natyrale për gastrititin, një problem shëndetësor i zakonshëm i kohëve moderne.

Loading…

Lesindzer beson se kombinimi i një luge gjelle lëngu patatesh të freskëta me pak ujë është super efiçent.

Pijeni lëngun e patates gjysmë ore përpara vakteve të ushqimit. Nëse keni probleme të stomakut apo të ulçerës merrni gjysmë decilitër lëng patatesh përpara se të hani apo të pini diçka. Duhet të merrni gjithashtu një gjysmë tjetër decilitri rreth gjysmë ore përpara vaktit të drekës apo darkës.

Kagamine, profesor nëAkita University School of Medicinenë Japoni është autor i studimit të bazuar në ushqyesit e ndryshëm që përmbajnë patatet e papërpunuara. Doktori ia doli mbanë të izolojë një substancë të vetme në patatet e papërpunuara. Ai besonte se kjo substancë e veçantë ka fuqinë t’i japë fund rritjes së tumorit te minjtë e laboratorit. Rezultatet e këtij studimi u botuan dhe kontribuan në luftën kundër kancerit.

Sot, patatet e papërpunuara po bëhen më popullore, pasi kërkuesit kanë konfirmuar efikasitetin e tyre kundër problemeve të veshkave dhe të mëlçisë, sëmundjes së zemrës, hipertensionit, diabetit, dhimbjes së mesit, reumatizmës etj.

Përveç kësaj, patatet e papërpunuara i bëjnë shumë mirë edhe sistemit imunitar.

Nëse keni lodhje të përgjitshme dhe pak energji, pini një filxhan nga kyeliksir. Merrni lëngun e një patateje mesatare, pak karotave dhe mollëve dhe pijeni përzierjen e lëngut njëherë në ditë, në mëngjes dhe përpara se të shkoni në shtrat. Në këtë mënyrë do t’i ktheni vetes vitalitetin brenda dy javëve.

Përfitimet shëndetësore të lëngut të patates

Rrit imunitetin, detoksifikon, trajton kancerin, trajton sëmundje të ndryshme të lëkurës, trajton gastritin dhe probleme të tjerë të stomakut, ul sheqerin në gjak, trajton probleme të mëlçisë dhe të veshkave, mbron kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Lëkura e patates e ndihmon trupin të detoksifikohet dhe është një burim i pasur ushqyesish plot me përfitime.

Lëkura e patates largon toksinat e rrezikshme nga trupi dhe i jep trupit ushqyesit për të cilët ka nevojë. Lëvoret e patates janë të pasura me vitamina C dhe B6, kalium, hekur, magnez, zink, proteina dhe shumë të pasura edhe në karbohidrate.

Kini parasysh se të gatuani patatet në temperaturë të lartë pakëson vitaminën C në to. Merrni në konsideratë faktin se një patate mesatare e papërpunuar përmban 27 mg vitaminë C, që është rreth 45% e dozës ditore të rekomanduar për këtë vitaminë.

Patatet ndihmojnë në trajtimin e problemeve të lëkurës. Ato e bëjnë lëkurën tuaj të pastër, plot ndriçim dhe heqin aknet, si dhe pikat e zeza në lëkurë. Patatet kanë veti të mëdha antiseptike, ato qetësojnë problemet e lëkurës dhe përmbajtja e tyre e lartë në vitaminë C dhe niseshte e ushqen lëkurën tuaj dhe parandalon mplakjen e parakohshme të saj. Grini një patate dhe aplikojeni mbi fytyrë. Kjo maskë e thjeshtë dhe natyrale do ta pastrojë dhe do ta tërheqë lëkurën e fytyrës.

Patatet gjithashtu reduktojnë edhe celulitin. Fërkoni zonat e prekura me celulit duke përdorur një fetë patateje.

Si të bëjmë lëng patatesh të freskët

Është gjëja më e lehtë për t’u bërë. Lani dhe pastroni patatet. Hiqni pjesët jeshile ose filizat. Priteni në feta patatet dhe mbështillini fetat në një garzë (fashë) për të shtrydhur lëngun e tyre. Po ashtu mund t’ia shtrydhni lëngun edhe në shtrydhëse frutash.

Duhet të ndiqni një rregull strikt: pini gjithmonë lëng patatesh të freskët, të përgatitur në çast.

Kombinojeni me frutat dhe perimet tuaja të preferuara. Mollët, karotat, lëngu i limonit dhe mjalti janë një alternativë shumë e këndshme.

Murgu budist Tomizawa shkroi librin ‘Rruga për një stil jete të shëndetshëm: Nuk kemi pse të trembemi aspak nga kanceri.’ Sipas tij, 2 filxhanë lëng patatesh të freskët çdo ditë sigurojnë një ndihmë shumë të madhe në trajtimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera të këqija.

SUGGESTED NEWSMgid