Nëse vuani nga kolesteroli i lartë, zgjidhja e vetme është uji i patëllxhanit me limon

304

Nëse mjeku juaj ju ka diagnostikuar me kolesterol të lartë, ju duhet të provoni këtë ilaç të thjeshtë të bërë nga uji i patëllxhanit dhe limoni.

Në këtë artikull do të gjeni një ilaç të vërtetë për uljen e kolesterolit. Mjaftojnë vetëm dy përbërës të thejshtë që i gjeni në çdo shtëpi dhe do të shikoni përmirësim në shëndetin tuaj.

Ujë me patëllxhan dhe limon

Loading…

Përbërësit:
• 2 patëllxhanë
• 1 limon
• 1 litër ujë

Është shumë e lehtë. Gjëja e parë që duhet të bëni është që të lani patëllxhanët, pastaj t’i prisni në feta të paktën dy centimetra. Pas kësaj, i prisni në kuba. I lini mënjanë.
• Tani, shtrydhni limonin për të marrë lëngun e tij dhe lëkurën copëtojeni.
• Hapi tjetër është po aq i lehtë: merrni një enë qelqi që ka një kapacitet më të madh se një litër dhe shtoni një litër ujë, kubat e patëllxhanit, lëngun e limonit dhe lëkurën e tij.
• I lini të pushojnë brenda natës. Në këtë mënyrë, vetitë e patëllxhanit dhe limonit do të mbeten në ujë.
Pija do të jetë gati në mëngjes. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është që të vazhdoni ta pini këtë pije gjatë gjithë ditës. Nëse ju dëshironi, mund ta ripërdorini ujin e patëllxhanit me limon edhe për gatim.

Masa e ujit me patëllxhan dhe limon për rregullimin e kolesterolit

Filloni duke pirë një gotë me ujë të kësaj pijeje me stomak bosh. Ky zakon i mirë përgatit trupin për të sintetizuar komponentët e tij natyrorë.
• 15 minuta pas vakteve kryesore të ditës, pini një gotë (për një total prej 3). Në këtë mënyrë, ju do të ndihmoni trupin tuaj të absorbojë ushqyesit, do t’ju lehtësojë tretjen dhe do t’ju mbajë nën kontroll nivelin e kolesterolit në gjak.
• Mos harroni të ndiqni një stil jetese aktive dhe të përpiqeni për të ulur nivelet e përmbajtjes së yndyrës në recetat tuaj. Kombinimi i ujit me patëllxhan dhe limon me një gotë me lëng natyral nga shega është në gjendje për të reduktuar në mënyrë dramatike nivelin tuaj të kolesterolit.