Mësoni si të përgatisni kefirin, pijen e shëndetshme që trajton sëmundjet më të rënda

120

Kefiri është një lloj kërpudhe, e ngjashme me kosin për nga shija dhe nga e cila mund të marrim përfitime shëndetësore të pallogaritshme. Ai përmban vitamina, minerale dhe proteina që treten lehtësisht nga trupi ynë. Përgatitja e tij është një proces i thjeshtë, që përfshin një simbiozë të kërpudhave dhe baktereve.

Sipas studimeve të shumta, kefiri ka vlera të mrekullueshme për shëndetin tonë të përgjithshëm, pasi trajton një shumëllojshmëri sëmundjesh, duke përfshirë disa nga ato që janë kërcënuese për jetën. Konsumimi i rregullt i tij, do të siguronte një sistem imunitar më të forcuar.

Loading…

Njihuni me disa nga përfitimet shëndetësore të kefirit:

Forcon sistemin imunitar,
Trajton infeksionet respiratore,
Rivendos florën e dobishme të zorrëve;
Rregullon nivelet e kolesterolit,
Trajton problemet e tretjes,
Mban të normalizuar presionin e gjakut,
Pastron trupin nga toksinat,
Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe trajton aneminë,
Është një antibiotik i fuqishëm natyral,
Lufton bakteret dhe kërpudhat e ndryshme,
Mund të trajtojë dhe parandalojë astmën dhe alergjitë.
Ju mund ta përgatisni lehtësisht këtë pije në shtëpi, pa qenë e nevojshme ta blini shishen në dyqan.

Ja se çfarë ju duhet:

Përbërësit:

3-4 lugë çaji kefir,
2 lugë sheqer,
1 l. ujë,
20-30 gr. rrush të thatë,
Limon (opsional).

Përgatitja:

Thjesht shtoni të gjithë përbërësit në një kavanoz xhami, pastaj lërini të fermentohen për 24 orë.
Pijeni kefirin dhe herë pas here shtoni pak sheqer nëse nuk ju pëlqen të thahet. Sigurohuni që uji që përdorni të jetë distiluar dhe pa klor.
Sheqeri shtohet për të mbajtur kërpudhat gjallë.
Së fundi, ju mund të shtoni një fetë limoni në përzierje, për të rregulluar nivelet e pH.