1000 vjet është mbajtur larg dhe sekret nga të gjithë nga frika se falimenton shumë qendra dobësimi. Heq çdo gram dhjami në trup dhe nuk do plakeni kurrë!

224

Selinoja është një perime shumë e popullarizuar për përgatitjen e pjatave të ndryshme në kuzhinë dhe, në fakt, që nga kohërat e lashta është e njohur për vetitë e saj medicinale, shkruan ShkodraNews. Konsistenca e veçantë e bën atë të shijshme në shije, aq shumë sa që shumë e hanë atë për të thyer urinë gjatë ditës.

Loading…

Më poshtë mund të gjeni 8 arsye pse është mirë ta prezentoni atë sa më shpejt që të jetë e mundur në dietën ditore:

1 Ndihmon për të humbur peshë: selinoja është e pasur me ujë dhe fibra, kështu që edhe në sasi të vogla ajo mund të japë një ndjenjë të ngopjes, gjithashtu përmban shumë pak kalori.

2 Ndihmon në tretje: selinoja përmban fibra të tretshme dhe të pazgjidhshme, të dyja janë të shkëlqyera për të ndihmuar sistemin tonë të tretjes të funksionojë më mirë.

3 Kjo ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit: Një studim i publikuar në “The New York Times” zbuloi se të hahet katër pjesë të selinosë në ditë mund të zvogëlojë kolesterolin e keq me 7%.

4 Efektet anti-inflamatore: selinoja, në çdo pjesë të vogël, përmban shumë antioksidantë. Kjo është arsyeja pse ajo është ideale për ata që vuajnë nga dhimbje të muskujve dhe inflamacion të nyjeve.

5 Rikthimi i elektroliteve: në vend të pirjes së një pije energjie, përpiquni të përdorni natyrën dhe të përtypni pak selino. Ajo përmban nivele të larta të natriumit dhe kaliumit, të cilat janë të nevojshme për trupin të rimëkëmbet pas ushtrimit.

6 Parandalon disa lloje të kancerit: siç e kemi parë, selinoja ka shumë veti të dobishme për mirëqenien dhe shëndetin tonë, shkruan ShkodraNews. Një nga këto është sigurisht një përbërje kimike e quajtur apigenin, sepse është provuar se është në gjendje të pengojë disa lloje të enzimeve të përfshira në përhapjen e tumoreve të caktuara.

7 Përmirëson shëndetin e syve: selinoja është e pasur me vitaminë A që është vitamina që i jep më shumë përfitime syrit.

8 Zbut lëkurën: Vlerat anti-inflamatore të selinosë janë shumë të mira në shërimin e puçrrave të fytyrës, gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit.