Ju duhen vetëm 2 kokrra mollë, 1 limon dhe pak tërshërë për recetën që ju ndihmon të humbisni peshë

266

Nëse jeni duke u përpjekur për të humbur peshën e tepërt, ne sugjerojmë mënyrën më të shijshme për ta bërë këtë! Ajo ka tre përbërës të vetëm, dhe të gjitha ato janë shumë të dobishëm dhe përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.
Kjo recetë detoksifikon sistemin, dhe siguron sasi të larta ushqyese.

Molla e gjelbër ndihmon në procesin e humbjes së peshës pasi ato janë të pasura me pektin, që redukton oreksin dhe përshpejton metabolizmin. Ata janë gjithashtu të lartë në vitaminat B, me kalori të ulët, dhe trajtojnë mbajtjen e ujit. Përveç kësaj, ato zvogëlojnë thithjen e sheqerit në zorrë dhe parandalojnë lirimin e papritur të insulinës së hormoneve, e cila lidhet drejtpërdrejt me shtimin e peshës.

Loading…

Nga ana tjetër, lëngu i limonit ndihmon tretjen, pastron mëlçinë dhe vepron si një agjent detoksifikues. Kjo është një ndihmë e fuqishme në procesin e humbjes së peshës, pasi rrit normën metabolike të trupit. Njerëzit të cilët janë duke u përpjekur të humbasin peshë të tepërt kanë rezultate të mahnitshme kur fillojnë të pinë limon ose lëng limoni me ujë të ngrohtë me stomak bosh çdo mëngjes.

Për më tepër, tërshëra krijon një ndjenjë të ngopjes dhe përmbajtja e lartë e fibrave gjithashtu ndihmon në funksionimin e sistemit të tretjes.

Përbërësit:

-2 mollë të gjelbërta organike të mesme

-Lëngu i 1 limoni të mesme

-125 g tërshërë

-1/2 l ujë mineral

Udhëzime:

Hidhni ujin mineral në blender. Pritini mollët në feta dhe shtoni ato në blender, së bashku me tërshërën më pas përziejini mirë.

Pastaj, shtoni lëng limoni, përziejeni përsëri dhe pini smoothin menjëherë! Ju gjithashtu mund të shtoni disa kube akulli për të marrë një pije freskuese, me djegie yndyrë!