Mjaft më me ilaçe pa efekt, ky është çaji magjik që ju ndihmon në shërimin e tiroideve

103

A e dini se përkundër madhësisë së vogël, gjëndra tiroide prek pothuajse çdo qelizë, ind dhe organ në trup? Kjo është arsyeja pse një tiroide që funksionon siç duhet është kaq e rëndësishme.

Loading…

Një lloj i rëndësishëm i sëmundjes tiroide është hipotiroidizmi, në të cilin tiroidi prodhon shumë pak hormone. Kur kjo ndodh, mund të përjetoni simptoma të tilla si dhimbje muskulore, kapsllëk, shtim në peshë, lodhje dhe humbje të kujtesës. Ju gjithashtu mund të përjetoni humbjen e flokëve, lëkurën e thatë, intolerancën, depresionin dhe dobësinë e përgjithshme, sipas Living.

Për të luftuar tiroidet,ja të bëni një çaj në shtëpi:

Recetë e plotë:

Sipas Endocrine Web, perimet si brokoli dhe lulelakër, si dhe ushqime të pasura me vitaminë D dhe omega-3 si salmoni dhe vaji i ullirit mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të tiroideve. Në një tenxhere me ujë duke zier hidhni dy lugë gjelle xhinxher,kanellë, arrë moskat dhe pasi ti keni përzier mirë e mirë hidhni dhe pak lëng qershish. Më pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet për 20 minuta. Në fund hidhni një gjysmë lëng limoni dhe gjysëm lëng portokalli në të njëjtën përzierje.