Lamtumirë kancerit, diabetit dhe obezitetit vetëm përmes limonit të ngrirë

240

Limonët e ngrirë përmirësojnë shëndetin tuaj dhe mund të trajtojnë edhe sëmundje të rënda, siç janë diabeti ose obeziteti.

Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se përqendrimi më i lartë i lëndëve ushqyese është brenda lëvozhgës së limonëve, transmeton lajmi.net.

Limonët janë të pasur me një shumëllojshmëri ushqyesish si vitamina A, B6, C dhe E, si dhe hekuri, zinku, kaliumi, fibra dhe proteina.

Loading…

Përveç këtyre ushqyesve, ato gjithashtu përmbajnë flavonoide dhe limonoide të cilat mund të forcojnë qelizat tuaja të luftojnë radikalët e lirë në trup dhe të parandalojnë sëmundje të caktuara.

Sipas studimeve, mineralet ushqyese në fruta tropikale mund të luftojnë tumoret e ndryshme, të parandalojnë zhvillimin e diabetit, të rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut dhe madje të promovojnë humbjen e peshës.