Ja çfarë ndodh nëse vendosni një hudhër në vesh

711

Edhe pse shumica prej nesh, ndodnjëherë shfaq neveri për hudhrën, për faktin e erës së keqe që shkakton, duhet të ngulim në mendjen tonë se hudhra bën mrekulli.

Hudhra është një përbërës i përdorur kudo në botë në gatim, falë aromës së fortë dhe shijes së mirë.

Hudhra ndihmon në përmirësimin e funksionit të sistemit imunitar. Nëse sëmureni shpesh, atëherë të shtoni hudhër në dietën tuaj është një ide e mirë.

Ekspertët rekomandojnë ngrënien e të paktën 2 thelpinjve në ditë që të merrni përfitime të mëdha.

Për një zemër të fortë
Kjo barishte i bën mirë zemrës. Ajo ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe kolesterolit.

Loading…

Për më tepër, hudhra pakëson rrezikun e artereosklerozës dhe ndihmon në funksionimin e enëve të gjakut.

Qelizat e dëmshme

Përbërës të shumtë të hudhrës siç janë alicina, ajoena dhe trisulfidet ju mbrojnë nga radikalet e lira që dëmtojnë qelizat.

Alicina pengon rritjen e qelizave kancerogjene ndërsa dy përbërësit e tjerë shkatërrojnë ato të formuara dhe zhvilluara në organizëm.

Përveç kësaj, hudhra ndihmon në detoksifikimin e qelizave dhe shërben si antioksidant.

Kundër infeksioneve

Hudhra është përdorur prej shekujsh si një përbërës të fuqishëm kundër mikrobeve.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org alicina tek kjo bimë është përbërësi kryesor që e ndihmon trupin të largojë bakteret siç është salmonela, E.coli dhe stafilokoku.

Hudhra një është bakterial aq i fuqishëm sa arrin të zbrapsë edhe baktere kokëforta që i rezistojnë disa antibiotikëve.

Përveç kësaj, hudhra konsiderohet si një antibiotik dhe agjent anti inflamator shumë i mirë, prandaj është shumë efektive të vendosni një thelb hudhër në vesh për të kuruar infeksionet dhe dhimbjet e shpeshta të kokës.

Këtë gjë është mirë ta bëni para se të flini dhe ta lini hudhrën gjithë natën në vesh.

Si të përdorni hudhra për të ndaluar dhimbjen nga infeksionet për 15 minuta dhe të pastroni infeksionin tërësisht brenda 48 orëve:

1-Prisni një thelb të vogël hudhre

2-Mbështilleni atë pjesë me një letër

3-Vendoseni hudhrën e mbështjellë në kanalin e veshit. Mos e shtyni shumë, thjesht lëreni siç do të vendosnit një kufje.