NASA publikon 10 llojet e bimeve qe pastrojne ajrin brenda ne shtepi

748

Ne studimin e tyre mbi Pastrimin e Ajrit , NASA ka zbuluar bimet me temira te pastrimit te ajrit. Ja lista e plote:
1. Boston Fern quhet ne anglisht.

Pastron ajrin ne vendet e flohta dhe me lageshti. nuk duan shume uje

2. Peace Lilly ose zambaku i paqes

Loading…

Rritet lehte dhe ka me shume mundesi per te lulezuar ne pranvere por duan drite jo diell direkt.

3. Flamingo Lilly

Flamingo jane lule shume elegante dhe i shtojne shije ambjentit.

4. Corn stalk Dracena eshte lule qe pranon edhe vetem pak drite

5. Snake plant ose Lule gjarpri

Kjo lule pershtatet me te gjithe llojet e ndricimit dhe do kullim te ujit pas cdo ujitje duke qene se rri gjate edhe pa uje

6. Spider plant ose lule merimanga

Kjo lule eshte lule per brenda ne shtepi dhe meqe ka perhapje ne forme merimange ka marre edhe emrin. Asaj i pelqen drita

7. Crysanthemum – Krizantema

Keto quhen lulet me te njohura te nenes dhe jane shume teperdorshme. Kjo lule pasi cel mund te mbahet jashte ose te perdoret si caj.

8. Dwarf date palm -Palma

Kjo bimë është një zgjedhje e shkëlqyer përambjente të brendshme dhe ata lulëzojnë në tokë me lagështi.

9. Chinese Evengreen

Si emri i saj “Evergreen”, është kollaj për t’u kujdesur, do pak mirëmbajtje dhe kërkon ndriçim të ulët.

10. Broadleaf lady palm – Palma gjethe gjere