Beni mire ti dini! Këto gjëra mos i blini kurrë të përdorura

400

Dyqanet me rroba te perdorura shpesh mund te sjellin shume leverdi nga ana ekonomike per ju sepse mund te gjeni gjera qe nuk do t`i blinit ne vend tjeter te reja. Por pervec faktit se nga kjo politike mund te dilni me goxha fitim financiar, a e keni menduar demin qe mund t`i shkaktoni vetes dhe shendetit?

Ndaj mendojeni edhe nje here kur teshkoni te blini tek rrobat e perdorura, mos blini kurre nje nder keto artikuj:

1. Asnjehere mos blini aksesore per bebe ne dyqane te perdorur pasi nuk e keni ditur se kush i ka perdorur dhe cfare u ka ndodhur sepse demi jo gjithmone eshte i dukshem.

Loading…

2. Helmetat dhe kapelet nuk mund ti blini teperdorura pasi ato merren sipas mases dhe bakteret ne to ngaqe nuk mund te lahen as nuk zhduken.

3. Lodrat prej pellushi sado te bukura qofshin nese i ble te perdorura duhet ditur se sado te lahen eshte e pamundur te zhduken mikrobet.

4. Veshjet e brendshme dhe higjiena e tyre intime jane nje ceshtje shume serioze nese po mendoni te blini te perdorura pasi as qe keni idene se sa paster i kane mbajtur ata para jush. Aq me teper duhet qe brenda tyre te kene shiritin e higjienes.

5. Carcafet dhe nderresat e krevatit tuaj edhe nese i blini te perdorura dhe i keni lare me uje te ndrohte prape se prapi nuk pastrohen plotesisht. Keshtu qe ruani kur fillon sezoni i uljeve tek rrobat e reja.