Si të përgatisni lëngun “magjik” që do t’ju shpëtojë nga helmet dhe kilogramët e tepërt

394

Egjiptianët aloe verën e kanë quajtur bima e pavdekësisë, ndërsa indianët shkop parajse

Bima aloe vera vepron kundër inflamacionit, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, është e shkëlqyeshme për lëkurën si edhe për shëndetin në përgjithësi

Është plot e mbushur me vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitaminat A, B1, B2, B3, B6, B12, C dhe E, magnez, kalcium, hekur, zink, selen dhe kalium

Gjithashtu është e pasur me amino-thartira dhe ndihmon në alkalizimin e trupit. Pos kësaj, polisaharidet dhe antioksidantët e aloe verës përmirësojnë imunitetin e organizmit

Aloe vera është një ndër bimët të cilat është më së lehti të kultivohen. Kërkon mirëmbajtje minimale vetëm herë pas here ujitje, ngrohtësi dhe fertilizim të herë pas hershëm.
Kjo bimë e lëngshme ka fletë të trasha të mbushura me xhel, i cili mund shumë lehtë të mblidhet

Loading…

Thjesht pritni fletën me thikë, qërojeni dhe shtrydhni xhelin për cilindo qëllim të përmendur më poshtë

Rekomandohet përdorimi i fletëve më të mëdha dhe më të pjekura në mënyrë që të nxirrni të mirën maksimale, sepse ato fletë përmbajnë përqendrim më të madh të xhelit

Aloe verën është

mirë ta mbani në dhomën e gjumit, sepse ndihmon për pagjumësi

BËNI LËNG DETOKSIFIKIMI NGA ALOE VERA

Lëngu i aloe verës është zgjedhje e mirë për detoksifikim, duke pasur parasysh që pastron organizmin, ndihmon edhe për humbje peshe

Lëngu i aloe verës është i dobishëm edhe për zemër, në saje të përbërjes së beta sitosterolit, i cili pengon absorbimin e kolesterinës në trup dhe zvogëlon nivelin e triglicerideve

Për shkak të cilësive laksative të saj, lëngu i aloe verës ndihmon në rastet e kapsllëkut, mirëpo mos e pini në sasi të mëdha, sepse mund të shkaktojë diarre

Përbërësit për detoksifikiminn e lëngut nga aloe vera:

fletë aloe vere
portokall
ujë (sipas dëshirës)

PËRGATITJA:

Nxirrni xhelin nga fleta e aloe verës duke e gërryer me thikë. Dy lugë xhel qitni në blender në mënyrë që të bëhet i imët. Kullojeni lëngun nga portokalli ashtu që të përftoni një gotë lëng dhe shtojeni në xhelin e imtësuar të aloe verës. Sipas dëshirës, shtoni një gotë ujë
Përzierjen përpunojeni në blender rreth 1 minutë dhe pastaj lëngu është i gatshëm për konsumim

KUJDES!

Mos konsumoni më shumë se 2 lugë xhel aloe verës në ditë. Konsumimi i aloe verës nuk u rekomandohet shtatzënave dhe nënat të cilat kanë fëmijë për gjiri

Gjithashtu, këshillohuni me mjekun rreth konsumimit oral të aloe verës nëse merrni lloje të caktuara ilaçesh si p.sh. diuretikët

Provoni këtë pije të fuqishme nga aloe vera dhe dy përbërës, e cila heq kilogramët dhe kthen forcën.