Shtate përdorimet e vodkës që nuk i dinit

350

Vodka është një pije e fortë alkoolike dhe thuajse njihet nga të gjithë. Ajo është e famshme si pije por a e dini se ajo ka efekte të tjera që nuk i kishit menduar. Mirë do të bënit të mbanit një shishe vodka në frigorifer. Këto janë 8 përdorimet e vodkës që nuk i dinit

1.Dodorant për këmbët- Nëse përzjeni vodkën me ujë dhe e vendosni në një shishe spërkatëse për t’a hedhur në gjymtyrët tuaja do ia dilni të eleminoni më së miri aromën e pakëndshme.

Loading…

2. Si eleminues i aromës së pakëndshme në rroba- Nëse keni dalë në mbrëmje dhe nuk doni të lani rrobat, për të heqyr aromën e pakëndshme mund të spërkatni ato me vodka dhe t’i lini në tel.

3. Ilaç për pickimet helmuese në verë nga insektet. Në shenjat e kuqe që mund të shfaqen nga pickimet gjatë verës, vendosni vodka dhe efektet e pickimit do të neutralizohen. 4. Shëron kafshimet nga kandili i detit. Nëse gjatë notit ju ndodh një kafshim nga kandili i detit ju mund të neutralizoni dhimbjet me vodka.

5. Mban larg insektet. Mos i humbni paratë tuaja për spërkatës që të mbani larg insektet e bezdisshme gjatë verës. Në një enë me vodka të përziera me lulen e levandrës apo borzilokut dhe më pas mund ta përdorni si spërkatës. 6. Mban lulet më të freskëta. Doni që lulet natyrale të zgjatin më shumë, përzieni disa pika vodka dhe një lugë çaji sheqernë një vazo me lule.

7 Qetëson muskujt e lodhur. 8.Heq njollat. Nëse doni të hiqni njollat nga veshjet apo tapiceritë tuaja, mjafton të hidhni mbi të vodka dhe t’a pastroni disa herë.