Pijet natyrale dhe ushqimet për detoksifikimin e mëlçisë

337

Tretja e shëndetshme është sek.reti për të na mbajtur të aftë, mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në këtë.Eshtë thelbësore që mëlçia të mos ruajë tok.sina. Ato mund të jenë të dëms.hëm për gjakun dhe dëm.tojnë organet e afërta.Shenjat e një mëlçie të dëm.tuar: Dhimbje koke, çrregullime të tretjes, pagjumësi, lodhje, lëkura e verdhë.

Loading…

Për të kuruar mëlçinë duhet të hani më pak mish, yndyrë, ushqime të rafinuara, sheqer të bardhë, ushqime niseshteje dhe alkool.Disa ushqime të dobishme për mëlçinë: spinaq, banana, brokoli, qepë, thekër, kopër, xhenxhefil, thjerrëzat, shafran i Indisë, majdanoz, lakër.

Pije për të detoksifikuar mëlçinë. Nenexhik me limon dhe portokall: Shto ujë dhe nenexhik në një enë dhe vlojeni për 5 minuta. Lëreni të ftohet. Vendos lëng limoni dhe portokalli në një gotë së bashku, përzieje. Pijeni këtë përzierje tri herë në ditë për një javë. Xhenxhefil me limon: merrni një filxhan me ujë dhe shtoni copa të vogla xhenxhefili, pastaj lëng limoni. Gjithashtu ndihmon në shpërndarjen e yndyrave.