Njihuni me biskotat ideale për tu konsumur në mëngjes, ja si ti përgatisni

318

Çokollata nuk duhet të mungojë nëpër ëmbëlsira, por sidomos në biskota. Biskotat me copa çokollate, janë perfekte për në mëngjes, me një gotë qumësht ku mund t’i ngjyeni e t’i shijoni.Madje, aq të thjeshta sa janë për t’u përgatitur, nuk është nevoja t’i gatuani një natë përpara.

Përbërësit (për afro 35 biskota)

200 gr sheqer

225 gr gjalpë

250 gr miell

Loading…

Çerek luge kripë

2 të verdha vezësh

200 gr çokollatë që shkrihet në copa

Përgatitja

Bëni bashkë sheqerin, gjalpin, miellin, kripën dhe të verdhat e vezëve në një makinë përzierëse.

Hidheni përzierjen në një tas të madh, dhe duke vazhduar ta përzieni, shtoni copat e çokollatës. Zini me kujdes brumin.

Në një tavë të lyer me gjalpë, vendosni brumin lugë-lugë, duke i shtypur pastaj me një pirun të bërë me miell.

Vëreni tavën në furrë në 180 gradë për 12-15 minuta, derisa biskotat të marrin ngjyrë, por duke qenë ende të buta.

Hiqini nga furra, lërini të pushojnë për 2-3 minuta, pastaj ftohini në rrjetë për ëmbëlsira.