Unë nuk jam shqiptar, me saktë nuk dua të jem shqiptar!

282

UNE NUK JAM SHQIPTAR!

Une nuk jam shqiptar, me sakte nuk dua te jem shqiptar! Madje as vete Ismail Qemali nuk do te donte te ishte shqiptar, se si jemi katandisur ne sot!
Nje zhgenjim i madh, vuajtje, stermundime, llum, varferi, mediokritet, injorance, prapambetje, kafene, llafe, pertaci, dallavere, te shitur, te blere, te korruptueshem, morale te pamoralshem, njerez pa identitet vetjak dhe kombetar. Shqiptar do te thote prapambetje, prapa +mbetje, mbetje te lena pas.

Loading…

Keshtu kemi perfunduar, E perse duhet me qene shqiptar?! Sot te gjithe duan t’ia mbathin, per nje jete me te mire, te vjeter e te rinj, te pasur dhe varfer, “patriote” dhe pseudopatriote. Une nuk jam shqiptar, nuk dua te jem shqiptar! As sot, as neser, as mot! Ne vendin tuaj, ne vendin tone, ne vendin tim nuk ka kush te me garantoje se e ardhmja do jete ndryshe, dhe kriimi me i madh eshte qe shpresa ka vdekur! Te gjithe duan te ikin! Te gjithe! Boll bete shqiponjen me duar, boll , e di sa patriote qe jemi , aq sa te zhdukemi te gjithe nga ky vend. Boll genjyet, u shtiret, u hoqet! Boll edhe ju qe jeni jashte qe e quani veten atdhedashes vetem sot me 28 nentor!
Boll se eshte groteske, e dhimbshme dhe qesharake! Ç’keni bere ju per vendin tuaj?! Nje m…! Une nuk dua te jem shqiptar! Dua te jem gjerman, amerikan,anglez. Dua te kem dinjitet, mireqenie, ekonomi! Dua te jetoj dhe mbi te gjitha te shpresoj per nje te ardhme! Ju m’i keni vraare shpresat! Une nuk dua te jem shqiptar! Une nuk jam shqiptar! Une nuk dua te trajtohem si nje mbetje! Dua te jem qytetar, krenar per vendin qe i ofron nje jete me te mire, te qete! Sot, neser dhe ne ditet ne vijim une nuk jam shqiptar! Pres diten qe t’ia mbath! E urreej veten time, si thura shpresa ne kete vend! Si! Ne djaall vafshin te gjithe! Une nuk jam shqiptar! Nuk jam, dhe pike! By E.L
Ps. Nje e vertetë sado e hidhur, i ben me shume nder vendit tim, se mijera genjeshtra te embla.