Programi 5 ditor nga Blerina Bombaj për të eliminuar dhjamin e tepërt

513

Një program ushqimor 5 ditor, i përshtatshëm edhe për personat që kalojnë pjesën më të madhe të ditës në zyrë!Shumë persona kanë provuar të praktikojnë teorinë e indeksit glicemik për të rënë nga pesha. Dhe shumë prej tyre ia kanë dalë mbanë me sukses. E pse jo, kjo teori ka baza të mjaftueshme shkencore. Nëse merrni parasysh të zbatoni këtë teori për të humbur kilogramët e tepërt mund të arrini minus disa kilogramë në vetëm 5 ditë!

Loading…

Me ndihmën e indeksit glicemik ushqimet vendosen në kategori sipas efektit që këto ushqime kanë në rritjen e sheqerit në gjak. Pra, ne zgjedhim ushqime me indeks glicemik të ulët, që jo vetëm nuk e rrisin shpejt sheqerin në gjakun tonë, por edhe na mbajnë të ngopur për shumë kohë.Dita 1 : Mëngjes: 1 portokall, 1 kos (2%), 50 gr tërshërë, 2 lugë bajame ose arra, 1 kupë çaj pa sheqer. Paradite: 90 gr djathë pa yndyrë si gjiza, ½ kastravec, 1 frut. Drekë: 5 karkaleca mesatarë të pjekur në skarë, 1 sallatë jeshile, 1 fetë bukë të zezë.
Pasdite: 1 frut. Darkë: 120 gr fileto viçi, 2-3 patate të vogla të ziera, perime të ziera, 1 frut.

Dita 2
Mëngjes: 2 feta proshutë pule, 1 fetë të hollë bukë thekre, 2 lugë të vogla vaj ulliri, 1 kupë çaj të zi.
Paradite: 1 frut.
Drekë: 1 sallatë jeshile dhe gjoks pule me 1 lugë vaj ulliri + limon ose uthull molle, 1 mollë jeshile.
Pasdite: 1 kupë me karota dhe kastravecë të prerë për së gjati.
Darkë: 150 gr salmon në skarë ose në furrë, 2-3 patate të ziera, 1 kupë kërpudha (të pjekura), 1 sallatë jeshile, 1 kos me copëza frutash (para gjumit). Dita 3 Mëngjes: 1 fetë të hollë bukë me drithëra, 2 lugë të vogla vaj ulliri, 50 gr gjizë pa yndyrë, 1 domate, 1 kupë çaj jeshil.

Paradite: 5 arra.Drekë: 1 fetë bukë të zezë, 30 gr gjoks pule, 30 gr djathë pa yndyrë, 1 kastravec.
Pasdite: ½ fetë bukë të zezë, 1 lugë salcë kosi.Darkë: 120 gr fileto pule, perime të pjekura (kunguj, domate, speca), 1 frut.
Dita 4 : Mëngjes: 1 banane, 1 filxhan të vogël qumësht, 2 lugë tërshërë, 2 lugë arra, 1 kupë çaj.Paradite: 1 kupë kos me 1 lugë fara lini. Drekë: sallatë jeshile, 1 vezë e zier. Pasdite: 1 mollë, 10 lajthi. Darkë: 150 gr sardele, perime të ziera, kos me kastravec.
Dita 5 Mëngjes: 1 kupë qershia, 1 fetë bukë thekre, 2 lugë të vogla vaj ulliri, 30 gr djathë, 1 kupë çaj jeshil. Paradite: 10 lajthi.
Drekë: 1 sallatë jeshile me peshk ton dhe vaj ulliri, 1 fetë bukë të zezë. Pasdite: 1 kos me copëza frutash të freskëta. Darkë: brokoli dhe karota të ziera, 120 gr makarona integrale të ziera, 60 gr djathë (gjizë), 1 frut.