Këto janë ushqimet që ju dobësojnë, edhe teksa flini!

562

A është e mundur? Është vërtetuar shkencërisht se ka disa ushqime të shkëlqyera që mund të “heqin” kilogramë teksa jeni duke fjetur. Cili është sekreti? Disa ushqime, të pasura me proteina, do ti sigurojnë trupit tuaj ushqyes të domosdoshëm pa rritur nivelin e sheqerit në gjak dhe trupi do të vazhdojë të djegë kalori njëkohësisht.Ja se çfarë mund të hani para se të shkoni në shtrat:Manaferra : Manaferrat përmbajnë fibra që janë thelbësore në humbjen e peshës, ndihmojnë me tretjen dhe ngopja zgjat më shumë.

Loading…

Kos i ulët në yndyrë : Kalciumi konsiderohet si një nga mineralet më të mira që lufton kundër yndyrës. Kosi është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit. Për darkë zgjidhni kos pa sheqer dhe pa yndyrë.Bajame : Bajamet përmbajnë proteina, fibra dhe acide yndyrore omega-3. Një grusht bajameje është i mjaftueshëm për të kënaqur dëshirat për ëmbëlsira. Kombinimi i fibrave dhe proteinave do të stimulojë metabolizmin, në mënyrë që të djegë në mënyrë efikase yndyrat dhe kaloritë.

Mishi i pulës : Ai përmban një aminoacid të quajtur leucin, i cili luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e muskujve nga humbja e peshës, duke e detyruar trupin të kërkojë energji të ruajtur si yndyrë. Për më tepër, mishi i pulës është i pasur me proteina që do t’ju mbajë larg nga uria kur ju zgjoheni.

Avokado : Avokadot janë një burim i mirë i fibrave dhe prandaj mund të gjenden në listën e pandarë të mbrëmjes. Megjithatë për shkak nivelit të yndyrës që kanë, duhet të ketë një konsum të moderuar.